سال 2013 بود که از عنوانی با نوآوری‌های زیاد و جذاب رونمایی شد. No Man’s Sky، عنوانی که نظر بسیاری از گیمران را در هنگام معرفی به خود جلب کرد. سه سال گذشت و در این سه سال ما شاهد اطلاعات زیبا و جالبی از بازی بودیم که ذوق ما برای تجربه ی این عنوان را چند برابر کرد. بازی‌ای به وسعت آسمان آبی بی کران، عنوانی که به گفته سازندگان انتهایی ندارد و خوب این جمله سازندگان عملی هم شد اما به چه قیمت. در بازی ستارگان و سیارات بسیاری وجود دارد و اگر تریلرهای آن را دیده باشید، کاملا شاهد آن بوده‌اید اما به محضی که این عنوان را خریداری کنید و حداقل 3 ساعت به تجربه ی این عنوان بپردازید، به پوچ و تو خالی بودن این عنوان پی خواهیدبرد. انگار سازندگان آنقدر به سیارات و الگوریتم توسعه آن اهمیت داده‌اند که کاملا محتوای بازی را به فراموشی سپرده اند و می‌توان گفت کاملا این انتظار سه ساله گیمران برای عرضه این عنوان را خراب و یک خاطره تلخ در ذهن همگان حک کردند. حال بهتر است با من همراه باشید و ادامه نقد و بررسی عنوان No Man’s Sky را مطالعه کنید تا به پوچ بودن این بازی ایمان بیاورید.

no-mans-sky-14

وسعت بی‌اندازه جهان بازی نتوانسته ارزش تکرار آن را بالا ببرد

از همان ابتدا همه ما می‌دانستیم که عنوان No Man’s Sky فاقد داستانی جذاب و دلچسب خواهد بود. کاری که تعداد زیادی از استودیوهای بازی‌سازی در این نسل انجام داده‌اند و با وعده و وعیدهایی مبنی بر گیم پلی جذاب و اعتیاد آور بر داستان بازی سرپوش گذاشته اند و این امر مثل یک بیماری واگیردار بین استودیوها و شرکت‌های بازیسازی رواج پیدا کرده‌است؛ به طوری که جمع کردنش سخت است. اما حال سازندگان No Man’s Sky در کدام رنج قرار میگیرند؟ استودیویی که به قول‌هایش عمل کرده و گیم پلی جذاب و به‌یاد ماندنی برجای گذاشته یا شرکتی که فقط وعده و قول‌های الکی و بیهوده داده است!؟ مسلما عنوان No Man’s Sky را نمی‌توان در دسته اول قرار داد. گیم‌پلی بازی کاملا تکراری و خشک است و هیچ تنوعی ندارد و می‌توان گفت 90 درصد از اشخاصی که این عنوان را تجربه کرده‌اند، با نظر من موافق هستند به این دلیل که با گذشته تنها یک هفته از عرضه عنوان No Man’s Sky، نود درصد از گیمران فعال خود را از دست داده است و از ۱۳۷ هزار نفر به کمتر ۱۲ هزار نفر رسیده است و این امر تنها گواه بر بوچ و بیهوده بودن این بازی بخصوص در موضع گیم پلی است. وقتی از محتوای گیم پلی بازی و سیستم مبارزات بازی بگذریم، می‌رسیم به محیط بازی یعنی چیزی در حدود ۱۸٫۶ کوئینتیلیون (هر کوئینتیلیون معادل ۱٫۸×۱۰۱۹ واحد است!) سیاره در بازی وجود دارد! این تعداد فوق العاده زیاد است اما شاید بپرسید سازندگان بازی چگونه این همه سیاره را بدون آن که حسی تکراری داشته باشند، طراحی کرده اند. سیارات این بازی به شکلی پویا و با استفاده از الگوریتمی خاص، در آن واحد تشکیل می‌شوند و در حقیقت این سیارات از پیش ساخته نشده‌اند بلکه با سفر کردن شما به سمت‌شان، به طور کامل تشکیل می‌یابند. این مسئله این فرصت را برای سازندگان به‌وجود آورد که مراحل ساخت بازی را بسیار سریع‌تر پیش ببرند. هر سیاره در بازی رنگ و بوی خاصی دارد. یک سیاره پوشیده شده‌است از برف و یخ و یک سیاره ی دیگر کاملا سر سبز و پر از حیوانات و موجودات مختلف است. ای کاش سازندگان از این فرصت استفاده می‌کردند و کمی سیستم مبارزات و گیم پلی بازی را بهتر و زیبا تر طراحی می کردند اما این اتفاقی است که افتاده و امید است دیگر از این گونه موارد در دنیای گیم مشاهده نکنیم.

no-mans-sky-walkersهمان طور که در قسمت بالا خواندید، سازندگان بازی یعنی استودیو Hello Games با وعده‌های الکی و پوچ مبنی بر گیم‌پلی زیبا و دلچسب از زیر داستان بازی شانه خالی کرد اما این امر موقعی از دید گیمران پنهان می‌ماند که گیم پلی بازی جذاب باشد. متاسفانه به هیچ وجه این اتفاق نیفتاد و باز سیلی از انتقاد به سوی Hello Games روانه شد که باید هم اینگونه باشد تا استودیو‌های دیگر درس عبرت بگیرند و دیگر چنین اعمالی را مرتکب نشوند. دلم نمی خواهد بیشتر از این سازندگان عنوان No Man’s Sky را سرزنش کنم اما آن هم باید یاد بگیرند که دیگر چنین اشتباهاتی را در عناوین آینده‌شان مرتکب نشوند. در ابتدای داستان، شما خود را در یک ناکجا آباد می‌بینید که هیچ چیزی در مورد موقعیت جغرافیایی و اکوسیستم آن منطقه نمی‌دانید و یک دفعه می‌فهمید که باید سفینه خود را تعمیر کنید و به دنبال مواد لازم برای این کار بگردید. داستان بازی اینگونه آغاز می شود و دیگر هیچ نقطه جذاب و درگیر کننده‌ای ندارد. می توان گفت به گونه ای سازندگان شما را در بازی آزاد گذاشته‌اند تا داستان دست و پا گیر شما نباشد اما آیا این کار مناسب است؟ این را باید شما گیمران تعیین کنید ولی به شخصه خودم از این مورد رضایت نداشتم.

no-mans-sky-creaturesگرافیک بازی واقعا فوق‌العاده است، یک گرافیک کاملا ناب و با رنگ و لعاب. با اینکه عنوان No Man’s Sky فوق العاده بزرگ و وسیع است اما شما در هر کجا از بازی که پا بگذارید، حس تازگی را درک می‌کنید و به‌هیچ عنوان رنگ‌های به کاررفته در بازی تکراری نیست و اتفاقا از تنوع بالایی برخوردار است اما باز هم طبق روان استودیوهای بازی سازی این عنوان بروی رایانه‌های شخصی مورد کم لطفی قرار گرفته است و در زمان عرضه شاهد مشکلات فراوانی در نسخه‌های رایانه‌های شخصی بودیم که با اپدیت اول بازی تا حدودی از این مشکلات کاسته شد. اما چه می شود کرد جز خواهش و همینطور هشداری جدی برای سازندگان و شرکت‌های بازی سازی تا توجه بیشتری به رایانه‌های شخصی بکنند. توجه توجه! این هشدار جدی است.

no-mans-sky-02

موسیقی، دوایی بر درد تنهایی

شاید برای شما هم پیش آمده‌باشد که وقتی تنها هستید، یک هنذفری به گوشی‌تان متصل کنید و به گوشی همراهتان وصل کنید و به گوش دادن به آهنگ بپردازید. من خودم بارها و بارها این اتفاق‌ها برایم رخ داده‌است و تنها با گوش کردن به موسیقی آرام می‌شوم؛ به‌خصوص زمانی که تنها و ناراحت باشم. حال فرض کنید شما در دنیایی بی‌کران تنها و سردرگم باشید و بخواهید در سیارات مختلف به گشت و گذار و اکتشافات بپردازید. مطمئنا تنها با یک موسیقی ناب و درجه یک می‌توانید تمام درد و تنها بودن‌تان را فراموش کرده و با ذوق بیشتری ادامه دهید. دقیقا کاری که No Man’s Sky کرده‌ و ما را در دنیایی بی‌نهایت با مجموعه‌ای از بهترین موسیقی‌ها رها کرده است تا خود راه خود را پیدا کنیم. موسیقی متن بازی را می‌توان بهترین قسمت از عنوان No Man’s Sky دانست و من به شما پیشنهاد می‌کنم حتما موسیقی متن این عنوان را خریداری کنید و لذت ببرید. به هیچ وجه شما در بازی شاهد تکراری‌شدن موسیقی نخواهید بود و فقط و فقط طعم لذت است که در رگ‌های شما جریان می‌یابد.

در پایان باید گفت که عنوان No Man’s Sky به هیچ وجه آن عنوانی که سه سال انتظارش را کشیدیم نبود و در بازی ایرادات بی‌شماری وجود دارد که همه و همه سدی هستند در مقابل این عنوان برای رسیدن به عرش، ولی باز باید امید داشت که اگر سازندگانی خواستند چنین بازی با این عظمت درست کنند به یاد داشته‌باشند که هیچ وقت ارکان اصلی بازی مانند گیم پلی، داستان و … را فدای جهانی بزرگ نکنند و کلام آخر اینکه اگر شما می خواهید این عنوان را خریداری کنید، به نظر بنده دست نگه دارید. فکر کنم بهتر است فقط آلبوم موسیقی متن بازی را خریداری کنید؛ چون به هیچ عنوان بازی No Man’s Sky شما را راضی نخواهد کرد.

بررسی اجمالی
داستان و روند بازی
50 %
گیم‌پلی
65 %
گرافیک
80 %
موسیقی و صداگذاری
93 %
منبعمیهن گیم
اشتراک
مطلب قبلیبا 16 دقیقه از گیم پلی بخش Multiplayer بازی Titanfall 2 همراه باشید
مطلب بعدیسیستم مورد نیاز Halo: Forge مشخص شد / نیاز به ویندوز 10

بدون نظر

پاسخ دادن