عوارض آمپول پنی سیلین چیست؟

آمپول پنی سیلین چیست؟

آمپول پنی سیلین برای چیست؟

آمپول پنی سیلین (Penicillin) جزء گروهی از داروهای آنتی‌بیوتیک است که در برابر ارگانیسم‌های آسیب‌پذیر به خصوص باکتری‌های گرم مثبت به کار می‌روند. این دراو برای درمان انوع عفونت‌ها مثل عفونی شدن گوش توسط پزشک تجویز می‌شود.

این دارو را می‌توان هم به شکل خوراکی و هم به شکل تزریقی مصرف کرد و با توجه به مقدار ماده موثره به کار رفته در آن و ترکیبش با مواد دیگر در انواع و اشکال مختلفی وجود دارد؛ برای مثال در مورد پنی‌سیلین تزریقی می‌توان به پنی‌سیلین۸۰۰ هزار، پنی‌سیلین ۶.۳.۳ و پنی‌سیلین یک میلیون و ۲۰۰ اشاره کرد. یکی از تفاوت‌های عمده این پنی‌سیلین‌ها در مدت زمان اثرگذاری‌شان است؛ برای مثال پنی‌سیلین ۶.۳.۳ و A یک میلیون و ۲۰۰ به گونه‌ای فرموله شده‌اند که به صورت آهسته اثر داشته و یا به عبارت دیگر در طولانی مدت متابولیزه شوند؛ بنابراین اثر پنی‌سیلین یک میلیون و ۲۰۰ برای ۲ هفته تا یک ماه باقی می‌ماند اما پنی‌سیلین ۸۰۰ هزار در همان ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه تاثیر می‌گذارد.

موراد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
موارد مصرف
درمان انوع عفونت‌های باکتریایی
عوارض تنفس سریع و غیرعادی، تب، درد مفاصل، سرگیجه یا حالت ضعف، پف یا ورم صورت، سرخی پوست، کوتاه شدن نفس‌ها،کهیر و خارش پوست
تداخل دارویی
پروبنسید، کلسترامین، کلرامفنیکل
هشدار: آنافیلاکسی جدی‌ترین عارضه دارو است که در ۰٫۵ درصد بیماران روی می‌دهد. مرگ برآمده از آنافیلاکسی در ۰٫۰۰۲ درصد بیماران (یک در پنجاه هزار) به چشم می‌خورد. در هر صورت عمل تست دارو برای کسانی که اولین بار پنیسیلین مصرف می‌کنند الزامی است. نحوه تست به این گونه است که با چکاندن یک قطره از محلول پنی سیلین در داخل چشم این کار را انجام می دهند و چند دقیقه صبر می کنن تا ببینند علایم قرمزی چشم و سوزش اگر نباشد انگاه فرد نسبت به پنی سیلین حسایت نداشته در غیر این صورت و بروز موارد فوق فرد نسبت به پنی سیلین حسایت دارد.

حساسیت به پنی‌سیلین تزریقی معمولا با احساس خارش، گزگز، کهیر و طعم فلزی در دهان آغاز می‌شود و در نهایت باعث تنگی نفس، بیهوشی و در صورت عدم توجه، باعث مرگ می‌شود.

مقدار و نحوه مصرف آمپول پنی سیلین

میزان مصرف این دارو باید حتما توسط پزشک تعیین گردد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
اگر به هر دلیلی تزریق پنی‌سیلین خارج از مراکز درمانی انجام شد به ‌محض مشاهده علائمی مانند خارش شدید، کهیر و تنگی نفس باید بلافاصله اورژانس را خبر کرد.
اگر سابقه حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
پنی‌سیلین اثر قرص‌های ضد بارداری را کاهش می‌دهد و در نتیجه احتمال خنثی شدن روش‌های جلوگیری از باروری و حاملگی ناخواسته وجود دارند.
باید در موعد مقرر و به همان مقداری مصرف شود که پزشک تجویز کرده. بنابراین نباید مصرف آن را در نیمه راه و بعد از مشاهده کمی بهبودی قطع کرد.
این دارو قادر به درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نیست بنابراین هرگز نباید این دارو را برای افرادی تجویز یا توصیه کرد که علائمی مشابه بیماری شما دارند، بلکه حتما باید تحت تظر پزشک آن را مصرف کرد.
زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند نیز باید پیش از تزریق، به پزشک اطلاع دهند.
پنی‌سیلین از طریق شیر مادر قابل انتقال به نوزاد است و می‌تواند عوارضی را در نوزاد ایجاد کند.
مصرف نوشابه گازدار و آب میوه‌های اسیدی جذب پنی سیلین را کاهش می‌دهد.
مصرف بیش از حد می‌تواند موجب حساسیت عصبی – عضلانی و تشنج شود.
توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری
پیش از شروع درمان از حساسیت میکروارگانیسم های بیماری نسبت به دارو اطمینان حاصل کنید.
بعد از آماده کردن دارو، محلول خوراکی را می توان تا ۲ هفته در یخچال نگهداری کرد.
قبل از آغاز درمان از عدم وجود حساسیت به فرآورده های حاوی پنی سیلین و سفالوسپورین ها در بیمار مطئمن شوید.
در موارد تجویز طولانی مدت دارو، در فواصل منظم آزمایشات بررسی عملکرد کبد، کلیه و هماتولوژیک را درخواست نمایید.

منبع:عوارض آمپول پنی سیلین چیست؟

عوارض آمپول پنی سیلین چیست؟

هومن محمدزاده

مدیریت وب سایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *