پلتفرمی برای تمام گیمرها | نقد و بررسی کنسول Ps4 (تجربه عینی)

PS4

در ابتدا برای نوشتن مقدمه ی این مقاله خیلی فکر کردم،اما پیش خود گفتم زمانی که یکی از عاشقان صنعت گیم یا گیمری کنسولی جدید را خریداری می کنند چه حس و حالی دارد؟ پیش خود گفتم بهتر است به جای نوشتن یک مقاله ی رسمی برای این کنسول نسل هشتمی بهتر است حس و حال دقیق خود را در مدت زمانی که این چند وقته با کنسول گذراندم با شما اشتراک بگذارم تا شما را نیز به نحوی هر چند کوچک،در این حس و حال شریک کنم و در این حین این کنسول را نیز مورد نقد و بررسی قرار بدهیم.

در ابتدا زمانی که یک وسیله ی جدید و در این موقعیت یک کنسول جدید را خریداری می کنید،تنها فکری که در سرتان می گذرد رسیدن به مقصد و باز کردن جعبه و مشاهده کردن محتویات جعبه می باشد.اگر فکر می کنید که این وضعیت برای من نیز رخ داد،باید بگویم که سخت در اشتباهید. پس از دریافت کنسول من دقایق زیادی منتظر دریافت بازی ماندم و پس از گذراندن این دقایق عذاب آور، بلاخره به مقصد نهایی جایی که باید کنسول را باز و آنباکسینگ می کردم رسیدم.. در ابتدا به سراغ بزرگترین محتوای جعبه یعنی کنسول Ps4 می رویم. کنسول Ps4 یک کنسول سرو پا مشکی به حجم تقریبی ۲.۵ کیلوگرم که دارای یک طراحی ساده وشیک می باشد است.بر روی کنسول دو دکمه ی خاموش و روشن کردن دستگاه و به بیرون آوردن Blu-Ray  وجود دارد که این دو دکمه به صورت لمسی می باشند. بر روی کنسول یک چراغ آبی رنگ نیز وجود دارد که در حالت های مختلف که به آن اشاره خواهیم کرد رنگ آن تغییر پیدا می کند.  پس از آن نوبت به کنترلر Dualshock4 که بدون شک می توان آن را انقلابی در کنترلرهای سونی نامید می رسد.این کنترل چه از لحاظ قرار گرفتن آنالوگ ها، و تریگرها دارای شکل جدید و بهتر نسبت به نیاکان خود می باشد که در قسمت پایین کاملا خصوصیات جدید این کنترلر را برایتان توضیح خواهم داد.اما پس از معرفی دو عدد از محتویات اصلی داخل جعبه، نوبت به معرفی محتویات جزئی می رسد. داخل جعبه ی کنسول یک عدد کابل HDMI ، یک عدد هدست برای فرمان صوتی و بازی های آنلاین ، یک کابل برق، شارژر کنترلر و یک دفترچه ی Warranty که متاسفانه در کشور ما هیچ استفاده ای ندارد به علاوه یک اشتراک چهارده روزه ی Ps Plus که باری دیگر در کشور ما هیچ استفاده ای ندارد وجود دارد. حال پس از معرفی محتویات داخل جعبه ، به زمان روشن کردن کنسول نسل هشتمی خود برای اولین بار می رسیم.

11091

زمانی که برای اولین بار کنسول Ps4 را روشن می کنید ، اول از همه موزیک بسیار زیبای بخش منوی اصلی به همراه نور آبی Dualshock 4 شما را از هر کار دیگری با کنسول خود باز می دارد. تنها شکلی که من می توانم این حرف خود را ثابت کنم این است که آرزوی خرید این کنسول را برای شما بکنم تا خودتان متوجه این مسئله بشوید. اما در ابتدای کار و برای ثبات کنسول، پیشنهاد می شود که اولین آپدیت نرم افزاری کنسول که حجم تقریبی آن ۳۵۰ مگابایت می باشد را دانلود نمایید . با این آپدیت نه تنها ثبات دستگاه به مرز ۱۰۰ در ۱۰۰ می رسد، بلکه با این آپدیت می توانید به شبکه ی PSN نیز وصل بشوید. پس از دریافت این آپدیت مطمئنا تمامی کسانی که کنسول خود را خریداری می کنند اولین بازی را داخل دستگاه قرار می دهند تا آن را بازی کنند. اما هنوز نیز باید صبر کنید، چرا که اکثر بازی ها نیز در همان روز اول یک آپدیت مخصوص دارند که باید آن را انجام بدهید. اولین بازی من عنوان Killzone: Shadowfall بود که حجم تقریبی اولین آپدیت این بازی نیز ۳۰۰ مگابایت می باشد. البته پس از لانچ کنسول تا به حال ۳ آپدیت برای این بازی آمده که تنها به اولین آپدیت بازی اشاره شد. در آغاز نسل هشتم،کمپانی سونی اشاره کرد که از این نسل برای آنلاین بازی کردن در شبکه ی PSN می بایست اکانت Ps Plus در اختیار داشته باشید. بدون شک می توانم تا به اینجا به شما اطمینان بدهم بدهم که این اکانت نه تنها هیچ ضرری از نظر مالی برای شما ندارد، بلکه سودهای بی شماری را به شما می رساند که در قسمت پایین به صورت مفصل در رابطه با قابلیت های این اکانت برای شما صحبت خواهم کرد.

Sony-Playstation-4-corner-macro

اما بگذارید از رابط کاربری جدید کنسول برایتان بگویم. رابط کاربری آبی شکل کنسول Ps4 در این نسل به شکلی کاملا ساده و البته کار آمد طراحی شده است. در ابتدا که کنسول را روشن می نمایید دستگاه از شما اجازه ی ورود به حساب کاربریتان را می خواهد که پس از تایید کردن اکانت خود می توانید وارد حساب کاربری اصلی خود بشوید.زمانی که وارد منوی اصلی می شوید دو صفحه رو به روی شما قرار می گیرد.با زدن دکمه ی بالا در کنترلر می توانید به بخش تنظیمات کنسول اعم از وصل شدن به شبکه ی PSN ، شخصی سازی پروفایل خود، خاموش کردن کنسول، وصل شدن به شبکه ی Ps Store و از اینگونه کارها بپردازید. اما با زدن دکمه ی پایین وارد بخش اصلی رابط کاربری Ps4 یعنی بخش سرگرمی می شوید. در این قسمت برنامه های بسیاری اعم از Music Unlimited ، Netflix ، Vidzone و برنامه هایی از این قبیل برای دارندگان کنسول Ps4 وجود دارد و این کنسول دیگر همانند Ps3 تنها به بازی کردن محدود نمی شود. شما همچنین می توانید با رابط کاربری جدید Ps4  آخرین کارها، بازی ها و دستاوردهایی که دوستانتان در شبکه ی آنلاین به دست آورده اند را نیز مشاهده نمایید.حتی می توانید تروفی های خود را نیز با آنها مقایسه کنید تا متوجه بشوید کدام یک از شما در بازی های مختلف بهتر عمل کرده است. از داخل همین منو شما می توانید وارد بازی نیز بشوید. در واقع هربار که شما بازی جدیدی را داخل دستگاه می گذارید، دستگاه شروع به نصب کردن آن می کند که بدون شک Ps4 در اینجا همانند یک شیر قوی و با ابهت عمل می کند. زمانی که من Killzone: Shadowfall را داخل دستگاه قرار دادم، حدود ۳۰ الی ۳۲ ثانیه بیشتر طول نکشید تا Ps4 حجمی به مقدار ۴۵ گیگابایت را نصب کرد و پس از آن داخل بازی شد.بدون شک این مسئله را باید یکی از نقاط قوت کنسول و معماری آقای Mark Cerny نامید.

playstation-4-ui-watch-dogs1

یکی از قابلیت های جدیدی که به کنسول Ps4 اضافه شده، حالت Standby آن همانند رایانه های شخصی می باشد است. شما با وارد شدن در این حالت می توانید با مصرف کردن کمتر برق، بازی های خود را در پیش زمینه دانلود نمایید و کنترلر ( خیال نکنید معرفی کامل کنترلر را فراموش کردم! ) خود را نیز شارژ نمایید.زمانی که دستگاه را وارد حالت Standby می کنید نور آبی رنگ روی کنسول به نارنجی تبدیل می شود و این نور نمایانگر حالت Standby کنسول می باشد.از دیگر خصوصیات بی نظیر کنسول می توان به خاموش بودن همیشه ی آن اشاره کرد! می پرسید چگونه کنسولی که همیشه خاموش می باشد را می توان با آن بازی کرد؟ باید بگویم آنقدر طراحی و معماری کنسول زیبا و کار آمد می باشد که زمانی که حتی کنسول نیز روشن است هیچ صدایی از کنسول بلند نمی شود.البته اگر گوشتان را بر روی کنسول بگذارید یک صدای آرامی که از Fan دستگاه بلند می شود را می توانید گوش کنید.خوشبختانه کنسول به شکلی طراحی شده که می توانید آن را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی بدون بروز هیچ مشکلی قرار بدهید.صدای Beep که مطمئنا همه ی شما با آن آشنایی دارید هنوز بر روی Ps4 وجود دارد و با روشن کردن دستگاه هنوز نیز می توانید آن صدای Beep آشنا را بشنوید.

Sony-Playstation-4-side

اما هرچه که از خود کنسول و خصوصیات آن گفتیم حال نوبت به کنترلر Dualshock4 می رسد. در ابتدا باید از همینجا به طراحان این کنترلر برای طراحی این کنترلر که انقلابی در کنترلرهای سونی می باشد خسته نباشید بگوییم. از خصوصیات ابتدایی و جدید این کنترلر می توان به طراحی آن از ابتدا اشاره کرد. اگر کنترلر های قبلی کنسول های سونی اعم از Dualshock3 را به خاطر داشته باشید، آنالوگ های این کنترلر برخی اوقات از دست بازیکنان لیز می خورد.اما به دلیل طراحی جدید، آنالوگ های Dualshock4 دارای فرو رفتگی هایی می باشد که دیگر اجازه ی این عمل را به کنترلر نمی دهد. تریگرهای جدید کنترلر نیز از همین قائده پیروی می کند.اگر به خاطر داشته باشید تریگرهای Dualshock3 نیز برخی اوقات از دست بازیکنان لیز می خورد. اما به دلیل معماری جدید، این بخش از کنترلر دارای قوسی که در قسمت پایین مشاهده می کنید می باشد و این قوس مانع لیز خوردن انگشت های شما بر روی تریگرها می شود.

dualshock4

اما همانگونه که حتما تا به حال مشاهده کرده اید، در نسل هشتم ویژگی هایی جدیدی به کنترلر Dualshock4 اضافه شده است. لایت بار جدید این کنترلر که دارای یک صفحه ی LED است یکی از این ویژگی ها می باشد که در شب هنگام بسیار زیبا می باشد. بنابر خواسته ی سازندگان، این چراغ که نور پیش فرض آن آبی می باشد می تواند در حالت های مختلفی که در بازی برای بازیباز رخ می دهد تغییر پیدا کند. به عنوان مثال در عنوان Killzone: Shadowfall زمانی که سلامتی شما به حد متوسط می رسد این نور به رنگ زرد در می آید و هرچه بیشتر از سلامتی شما کم بشود این نور تبدیل به نارنجی و در انتها زمانی که در بازی بمیرید به رنگ قرمز در می آید.از اینگونه مثال ها بسیار است و بنابر خواسته ی بازیباز این نور می تواند به رنگ های مختلفی تغییر پیدا کند.به عنوان مثال در عنوان Outlast رنگ اصلی این چراغ در ابتدا سفید می باشد و هر زمانی که در خطر بفیتید و صحنه های ترسناک برای شما رخ بدهد این نور تبدیل به قرمز می شود.

1112

پس از آن به تاچ پد کنترلر می رسیم. این تاچ پد که به نظر می رسد شکل جدیدی برای استفاده از QTE در نسل جدید باشد، یکی دیگر از ویژگی های جدید این کنترلر می باشد.باری دیگر بنابر خواسته ی بازیسازان نحوه ی استفاده از این تاچ پد در بازی ها تفاوت دارد.به عنوان مثال در عنوان Killzone: Shadowfall با لمس کردن این تاچ پد به سمت راست می توانید OWL خود را برای کمک به خود در بازی احظار کنید و با لمس کردن تاچ پد به سمت پایین می توانید یک سپر  بزرگ را به کمک OWL خود برای دفاع از حملات دشمن رو به رویتان قرار بدهید . به تازگی نیز در عنوان inFAMOUS: Second Son مشاهده شده است که این تاچ پد در قسمت های مختلف بازی اعم از آزاد کردن زندانی ها و عبور کردن از ایستگاه های بازرسی کارایی دارد. این تاچ پدر در میانه ی کنترلر واقع شده است و در سمت چپ آن دکمه ی Share و در سمت راست آن نیز دکمه ی Option که جایگزین دکمه ی Start در کنترلرهای قبلی سونی شده می باشد.

diablo-iii-ps4-touchpad

اما آخرین خصوصیت اضافه شده به این کنترلر اسپیکری است که بر روی کنترلر قرار دارد و بنابر اعلام سازندگان به شکل های متنوعی در بازی های می تواند با بازیباز ارتباط برقرار کند می باشد .این اسپیکر دقیقا در قسمت بالای دکمه ی Home قرار دارد و در بازی ها و بنابر خواسته ی بازیسازها می توان در بازی استفاده های زیادی از آن کرد . باری دیگر از عنوان Killzone: Shadowfall به عنوان مثال استفاده می کنیم. در این عنوان زمانی که شما نوشته هایی را از افراد مختلف در سراسر دنیای بازی پیدا می کنید صداهای ضبط شده ی آنها از اسپیکر بلند می شود و شما در حال بازی کردن با تلویزیون و یا مانیتور خود می توانید به این صداها نیز از طریق اسپیکر گوش بدهید. البته در منوی اصلی کنسول گزینه ای نیز برای خاموش کردن این اسپیکر وجود دارد تا اگر دوست ندارید صدایی از کنترلر بلند بشود آن را خاموش نمایید.

اگر نسل های قبل را به خاطر داشته باشید، بر روی کنترلرهای سونی دکمه های Start و Back وجود داشت. اما در این نسل این دکمه به صورت کلی از روی کنترلر برداشته شده و جایگزین آن دکمه های Option و Share شده است. دکمه ی Option بیشتر همان کارایی های دکمه ی Start را دارد، اما دکمه ی Share یکی از ویژگی های جدید کنترلر می باشد که اگر بتوانید از آن استفاده کنید به یک امری لذت بخش در نسل هشتم برای شما تبدیل می شود.زمانی که در حال بازی کردن می باشید با این دکمه می توانید از قسمت های مختلف بازی عکس بگیرید و عکس های خود را در فیس بوک، یوتوب و یا حتی Twitch برای دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین این کار را با ویدیوهای خود نیز می توانید انجام بدهید. با ضبط شدن بخش هایی از گیم پلی بازی خود می توانید ویدیوهای خود را نیز در قسمت هایی که بالا به آن اشاره شد به اشتراک بگذارید.

هربار با شارژ کردن کنترلر می توانید ۷ الی ۸ ساعت با آن بازی کنید و زمانی که کننترلر خالی از شارژ باشد می توانید با استفاده از سیمی که برای شارژ گردن کنترلر برای شما قرار داده شده کنترلر را شارژ کنید.مدت زمان تقریبی برای شارژ مجدد کنترلر را می توان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه نامید.همچنین بر روی کنترلر یک قسمت برای زدن هدست شما وجود دارد که با زدن هدست خود بر آن می توانید به کنسول خود فرمان صوتی بدهید و با دوستان خود در شبکه ی آنلاین صحبت کنید.

PlayStation-4_2013_07-23-13_007

اما همانگونه که بیشتر نیز به آن اشاره کردم، سونی در ابتدای نسل هشتم اعلام کرد که در این نسل برای تجربه ی بازی های آنلاین و چند نفره باید اکانت Ps Plus را در اختیار داشته باشید.در این قسمت با دلایل مختلف به شما نشان خواهیم داد که این اکانت جدا از تجربه کردن بازی های آنلاین دارای چه ارزش های دیگری می باشد.

اگر اخبار صنعت گیم را دنبال می کنید، حتما مشاهده کرده اید که سونی هر ماه بازی های بسیاری را برای اعضای Ps Plus در شبکه ی PSN قرار می دهد. زمانی که کنسول را خریداری می کنید و به شبکه ی Ps Store می روید، سیل عظیمی از بازی های رایگان که سونی برای اعضای پلاس قرار داده را مشاهده خواهید کرد. از بین عناوینی که تا به حال واقعا از ارزش بالایی در این بخش برخوردار بوده اند می توان به بازی های Resogun و Outlast و در آینده عنوان Drive Club اشاره کرد.همچنین اگر از اعضای Ps Plus باشید می توانید هر ماهه از تخفیف های سونی برای بازی های مختلف و حتی جدیدترین بازیها نیز  بهره ببرید. به عنوان مثال این ماه عنوان Knack که قیمت آن ۶۰ دلار می باشد برای اعضای Ps Plus با قیمت ۳۲ دلار در دسترس می باشد.همچنین یکی دیگر از خصوصیات این اکانت، ذخیره شدن فایل های شما در بخش Cloud سونی می باشد. حتما تا به حال شما نیز به این مشکل برخورد کرده اید که سیوهای شما در بازی های مختلف پاک بشود و مجبور باشید بازی ای را دوباره آغاز کنید.با داشتن اکانت Ps Plus فایل های ذخیره شده ی شما به صورت خودکار در قسمت Cloud سونی ذخیره می شود تا اگر زمانی این اتفاق برای شما افتاد و سیوهایتان از دستگاه پاک شد، از طریق Cloud بتوانید باری دیگر به سیوها و فایل های ذخیره شده ی خود دسترسی داشته باشید.همچنین با داشتن این اکانت می توانید به آواتارهای مخصوصی که برای کاربران Ps Plus برای پروفایل شخصیشان قرار داده شده نیز دسترسی کامل داشته باشید.

از دیگر خصوصیت های این اکانت می توان به دانلود شدن آپدیت های جدیدی که برای بازی ها منتشر می شود به صورت خودکار اشاره کرد.اگر شما اکانت Ps Plus داشته باشید و آپدیت جدیدی برای بازی ای که در اختیار دارید منتشر بشود، دستگاه به صورت خودکار این آپدیت ها را در پیش زمینه برای شما انجام می دهد.شما همچنین با در دست داشتن این اکانت می توانید به بتای بازی های مختلف نیز دسترسی داشته باشید.به عنوان مثال قرار است در تابستان امسال بتای عنوان Destiny منتشر بشود و اگر شما از دارندگان این اکانت باشید می توانید جزو نفرات اولی که می توانند این نسخه را تجربه کنند باشید. کتابخانه ی دیجیتالی نیز یکی دیگر از خصوصیت های این اکانت می باشد.شما با کتابخانه ی دیجیتالی خود می توانید به تمام بازی هایی که در شبکه ی PSN دانلود کرده اید به صورت یک جا و مرتب دسترسی داشته باشید.

ps_plus.0_cinema_1280.0

سونی در حال حاضر فرصتی که برای کمپانی های اندکی به وجود می آید را در اختیار دارد تا اشتباهاتی که در نسل قبل انجام داد را جبران کند.کمپانی سونی با منتشر کردن کنسول Ps4 متوجه شده است که همه چیز یک کنسول سخت افزار قدرتمند نمی باشد، بلکه چیزهایی است که تمامی علاقه مندان خواستار آن هستند.سونی با تاخیر در عرضه ی Ps3 و عقب از افتادن از Xbox360 متوجه اشتباهات خود شد و با منتشر کردن Ps4 نشان داد که هدف ساخت این کنسول خواسته های طرفداران بوده است.یک انرژی خاصی در کنار PlayStation 4 حس می شود که مطمئنا شما نیز متوجه آن شده اید. با فروش بی نظیری که تا به حال این کنسول توانسته به دست بیاورد مشخص شده است که مردم از این پلتفرم جدید راضی هستند و حال سونی این فرصت را دارد که دوباره تخت و تاج پادشاهی خود را در این صنعت پس بگیرد.

از همان ابتدای کار،سونی اشاره کرد که Ps4 یک سیستمی است که در ابتدا برای بازی ساخته شده است. تابستان امسال و با منتشر شدن سرویس Playstation Now یکی دیگر از قدم های سونی نسبت به شعار اول خود را نشان خواهد داد.رابط کاربری Ps4 بسیار عالی و راحت طراحی شده و اجازه ی انجام دادن چند کار پیاپی را به شما می دهد.شما همزمان با بازی کردن می توانید به دانلود فایل مورد نظر خود بپردازید و در این حین فایل های ویدیویی را نیز باز کنید. با زدن دکمه ی Home می توانید با یک چشم به هم زدن از یک بازی ۴۵ گیگابایتی و بدون هیچ تاخیری به منوی اصلی کنسول آمده و به کارهای دیگر خود بپردازید.

جنگ نسل هشتم تازه آغاز شده است، و تا به حال و از آنچه که همگی دیده ایم سونی نشان داده است که در این نسل یک حریف قدر برای تمامی کمپانی ها می باشد و با شروع بسیار عالی PlayStation 4 این حرف نیز ثابت می شود.

نویسنده : پوریا اسماعیلی

سعید نیکبخت

سردبیر وبسایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳۸ پاسخ‌ها

 1. خیلی از سوالاتم برطرف شد.واقعا مقاله کاملی بود.به دوستان پیشهاد میکنم حتما مطالعه کنید.ممنون پوریا جان

 2. MiLaD SparDa گفت:

  خوب بود ولی همچنان متقاعد نشدم برای خریدش:D
  هرچند فعلا هیچ تصمیمی برای خرید کنسول های نسل ۸ ـمی ندارم تا ببینم کدوم توی بازیهای انحصاری بهتر عمل میکنن
  اگه مثل نسل قبل باشه که بازم کنسول سونی رو انتخاب میکنم :D
  تشکر از پوریا جان بخاطر بررسی زیبایی که انجام داد

 3. amir گفت:

  مرسی مقاله خیلی خوبی بود خیلی به کارم امد ممنون.

 4. Khashayar.Sa گفت:

  ممنون بابت مقاله . اما به نظر من وجود یک هندزفری و ps vita و یک دکمه به نام share و ۴ تا بازی انحصاری دلیل کافی برای خرید یک کنسول نیست و دلایلی بسیار سطح پایین و سطحی میباشد . بهتر است به نکات دیگری توجه کرد . موفق باشید .

 5. farzad_rezaei گفت:

  ممنون مقاله فوق العاده بود شدید :D

 6. امیر حسین گفت:

  خیلی عالی بود کامل بود ولی سوالی که ذهن من رو بدجور درگیر کرده اینه مه به کدوم صورت یعنی (افقی عمودی)بهتر عمل میکنه لطفا جواب بدبد به کدوم صورت زیاد داغ نمیکنه؟

 7. ABS92 گفت:

  ممنون بابت مقاله

 8. پوریا اسماعیلی گفت:

  عزیز هیچ فرقی نداره واقعا. من جفت حالت ها رو میزارم.هیچ فرقی ندارن. تو برخی از سایت های خارجی افقی میزارن.برخی ها عمودی.هیچ فرقی نداره و به سلیقه ی و مکانی که در اختیار دارید برمیگرده

 9. Vahid Barzanjeh گفت:

  اول از همه سپاس و خسته نباشی
  من راستش خیلی دلم می خواد ps4 بخرم و واقعا بازی انحصاریشو دوست دارم، اصلا همه چی این کنسول خوشم میاد!
  ولی چند تا سوال دارم اگه میشه جواب سوال هامو بدید.
  این دستگاهی که شما خریدید مال چه ریجنی هستش؟
  به نظرت کدوم یک از ریجن ها بهتره؟
  کنسولت رو چند خریدی؟
  توی خبر ها نمی دونم خوندی یا نه سر بازی های کیلزون، اساسین و بتل ۴ بازی ها مشکل پیدا کرده بودند به این صورت که روی صفحه نقاط سیاه رنگ دیده میشد، به نظرت چقدر احتمال داره کنسول این مشکل رو داشته باشه؟ چون اصلا دلم نمی خواد ضد حال بخورم!
  بعضی ها می گفتن ریجن های ۱ مشکلات بیشتری دارند ولی ریجن های ۳ نه، از طرفی ریجن های ۳ ظاهرا اصلا کارت عضویت پلاس نداره کدوم ریچن رو پیشنهاد می کنی؟
  کنسول و بازی ها رو میشه با سرعت معمولی اینترنت هم اپدیت کرد یا حتما باید سرعت بالایی داشت؟ اصلا این کار راحت و ساده انجام میشه؟
  چند ساعت با کنسول کار کردی و تا حالا اصلا مشکلی نداشته؟ به نظرت در همون چند ساعت اول کنسول اگر درست کار کنه دیگه پس مشکلی نداره؟
  مهمترین سوال، به نظرت بهترین موقع برای خرید PS 4 چه زمانی هستش؟ به نظرت در سه ماه بهار میشه این کنسول رو با همین قیمت ثابتی که الان تو بازار هست( حدودا ۱۶۰۰) خرید؟
  سوال آخر که البته بیشتر دل بخواهی، به نظرت دسته های ps4 چقدر خوشدست؟ من خودم تونستم ۵ دقیقه یه بار کیلزون رو بازی کنم دسته ها واقعا خوش دست بودند ولی نظر تو رو هم می خواستم بدونم، آیا آنالوگ های بازی نرم هستند؟
  می دونم خیلی سوال پرسیدم ولی خواهش جواب همه سوال هامو با دقت و حوصله جواب بده، چون اگه خدا بخواد و شرایطش مهیا باشه می خوام این کنسول رو بخرم.
  راستی مبارکت باشه!

 10. پوریا اسماعیلی گفت:

  چقدر سوال:دی ولی یک به یک جوابت رو میدم
  ۱- دستگاه من رجین ۲ هستش
  ۲-به نظرم رجین۲ بهتره. خرابی توش کمتر هستش
  ۳- کنسول رو ۲ میلیون خریدم
  ۴- اون مشکلی که دیدی حتی ده نفر هم تو کل دنیا نداشتن.خیالت راحت چنین مشکلی برات پیش نمیاد. مگر اینکه خیلی خیلی بد شانس باشی.
  ۵-کارت پلاس هیچ کدوماشون نداره. البته داره ولی باید مستر کارت داشته باشی که تو ایران به درد نمیخوره. پلاس رو باید جداگونه از اسیت ها بخری. ماهیانه ۹ دلار هستش.
  ۶- من خودم سرعت دانلودم ۱۰۰ کیلوبایت هستش. هم بازی دانلود میکنم.هم مولتی بازی میکنم.هیچ مشکلی نداره
  ۶- من دو سه ماه هست کنسول رو داشتم، هیچ مشکلی نداشته. کنسول های سونی هم اکثرا توی تاریخ مشکل خاصی ندارن.
  ۷بهترین زمان همین الان هستش. با ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزارتومن شما پولدار نمیشی. فقیر هم نمیشی. پس بخر لذتش رو ببر
  ۸- اگر مقاله رو میخوندی، در رابطه با دسته کلی توضیح دادم.دستش خیلی خیلی خوش دست و عالی هست. بازم پیشنهاد میکنم مقاله رو بخون توضیح کامل دادم دربارش.
  بابت تبریک هم تشکر میکنم.انشالا شما هم بخری و لذتش رو ببری.

 11. متین نصیری گفت:

  من با نظر خشایار موافقم ! وجود یک هدفون و کنسول پی اس ویتا اصلا دلیل خوبی نیست! من بیشتر به بازی های انحصاری دقت می کنم که بعد از بررسی تمامی عناوین دو کنسول متوجه شدم به انحصاری های XBOX ONE علاقه بیشتری دارم… عناوینی مثل Halo 5 و Gears of War و Quantum Break و…
  اما در کل مقاله خوبی بود. ممنون

 12. مهدی مجد گفت:

  مرسی بابت مقاله کاملتون

 13. Vahid Barzanjeh گفت:

  مرسی پوریا جان مقاله رو کامل خونده بودم! ولی بیشتر می خواستم آنالوگ ها دسته ها نرم هست که ظاهرا هم همینطوره.
  به هر حال ممنون ولی دو تا سوال دیگه!
  برای روشن شدن چراغ های جلوی دسته باید حتما ps camera داشت؟
  الان ps camera تو ایران چنده؟

 14. پوریا اسماعیلی گفت:

  نه اون لایت بار بر اساس خواسته ی سازندگان رنگش تغییر میکنه. به پی اس کمرا نیاز نداری
  قیمتش ۶۰ دلار هستش. دیگه هرچند تو ایران بخوان میفروشن

 15. Vahid Barzanjeh گفت:

  مرسی پوریا جان خیلی لطف کردی!

 16. علی عزیزی فر گفت:

  مقاله خیلی خوب و کاملی بود!!
  واقعا کنسول خارق العاده ای است و با انحصاری هایی منحصر به فرد
  دمـت گـرم…

 17. دانیال نوائیان گفت:

  عالی بود . خسته نباشی

 18. پوریا اسماعیلی گفت:

  دوستان از همتون ممنون هستم که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.انشالا همتون به زودی به هر نوع کنسولی که علاقه دارید برسید.

 19. فرشید صلح جو گفت:

  من PS4 میخوام!
  اینا میخوان ماها رو عذاب بدن:(
  مقاله ی کاملی بود ممنون!

 20. بابک گفت:

  سلام پوریا جان واقعا عالی بود.دستت درد نکنه گل کاشتی این دم عیدی.کنسول تو هم مبارکت باشه فقط تو منوتو۱:دی می گفت کنسول ps4هر چند دقیقه(۳۰)یکبار خاموش میشه و ……. ترو خدا راستی جواب بده چون تو دست ۱ و نیم میلونم نموندم که :دی الان اون مشکلو داره یا نه؟جواب بده دستت طلا

 21. mohsen گفت:

  با سلام و خسته نباشید ایا می شود ار موس و صفحه کلید در بازی های ps4 استفاده کرد؟

 22. farzad_rezaei گفت:

  بابک عزیز همچین چیزی امکان نداره ;)

 23. se7en گفت:

  وقتی کنترل ps4 رو تو دستم گرفتم رفتم تو فضا ! یکی از بهترین لحظات رندگیم بود ! خود کنسول رو هم نگو ! مقاله جالبی بود ! ممنون سعید جان ;)

 24. hojat alone گفت:

  عالی بود

 25. sobh@n گفت:

  واقعا یکی از آرزو های من خرید پلی ۴ که این به بازی بدنام و کیلزون برمیگرده……. من هم در این اواخر قصد خرید کنسول رو داشتم ولی با مشکل روبه روشد که اشکم در اومد….
  ممنون پوریا عزیز از مقاله کاملت

 26. mahdi گفت:

  سلام ببخشید وقی سی دی رو درون دستگاه قرار میدیم و بازی نصب شد میشه سی دی رو در اورد بدون سی دی بازی کرد یا باید با وجود نصب شدن هم سی دی در دستگاه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • 11 گفت:

   مرد مومن اگه قرار بود بشه دیسک بازی رو درآورد و بازی کرد که خیلی ها مشکل خرید بازی نداشتن!! یه بار میخریدی و نصب میکردی بعدش میرفتی عوض میکردی و یکی دیگه میخریدی!! اما مشکل اینه که باید حتما دیسک تو دستگاه باشه! و وقتی بازی رو عوض کنی باید قید بازی قبلی رو بزنی مگر اینکه دوباره دیسکشو بگیری.

 27. اميرهمايون شيراني گفت:

  به شخصه لذت بردم واقعا شیوا بود ممنون

 28. عارف گفت:

  سلام
  نقد و بررسی خیلی عالی بود تا حالا همچین نقد خوبی ندیده بودم.
  می خواستم بپرسم ps4 قابلیت پخش فیلم از طریق dvd یا ریختن تو هارد به وسیله ی فلش رو داره؟
  و اینکه میشه تنظیمات تاچ پد مخصوص بعضی بازی هارو غیر فعال کرد و فقط به عنوان یک چیزی مثل جهت های دسته استفاده کرد یعنی اگه به راست لمس کنی نشونه به سمت راست بره مثل تاچ پد لپ تاپ که به عنوان ماوس عمل میکنه؟

 29. محمدرضا گفت:

  سلام آقا خسته نباشید . واقعا مقاله عالی بود . زحمت کشیدی . آیا در حال حاظر می شود برای همیشه در پلی ۴ بازی آنلاین انجام داد ؟ اگر می شود چطور ؟ اگر پول می خواهد چطور از ایران پول بدیم ؟ تشکر

 30. مهدی گفت:

  با بازی های ۲۰۰ هزار تومنیش چجور کنار اومدید ؟ آیا احتمال هکش هست؟

 31. محمد گفت:

  آیا درسته دکمه ها در ریجن ۳ ۲ ۱ متفاوته و داخل محتویات همه ی پک ها همانند است ممنون

 32. محمد گفت:

  سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم میخواستم بپرسم که آیا ps4 را میتوان به صورت حرفی خاموش یا روشن کرد؟

 33. mhm گفت:

  اقا یک سری به you tube بزنین که موقعی که دیدم جلوی نور ماشین سایه تشکیل نمیشه گریه کردم :-( :-( :-(( :-((

 34. mhm گفت:

  همون ps4 که با اوباهتش یک pc هم قیمت خودش به بالا زمین مزنه

 35. mhm گفت:

  شما که این سایت رو درست کرد من رو روشن کنید که این اتفاق نمی افته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *