نیم رخ بازار طلا در روزهای پر نوسان

 

به دنبال تشدید تنش های سیاسی، درگیری های نظامی در منطقه بخصوص درگیری ها و مسائل پیش آمده بین عربستان سعودی و آمریکا و کشورهای اروپایی ثبات اقتصادی رو به کاهش است، بنابراین منجر به افزایش چشمگیر قیمت طلا امروز در بازار جهانی شده است. براساس گزارش ها قیمت هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش به حدود ۱۲۲۸ دلار رسیده است.تحلیلگران دلایل متعددی را برای افزایش قیمت طلا در بازار جهانی عنوان می کنند از جمله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و مشکلات مالی و اقتصادی وکسری بودجه کشورهایی همچون ایتالیا و آمریکا که در سال ۲۰۱۸ میلادی به بیشترین مقدار کسری خود در ۶ سال گذشته یعنی حدود ۷۷۹ میلیارد دلار رسیده است.علاوه بر موارد ذکر شده کند شدن رشد جهانی اقتصاد و نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای آمریکا تنش ها و حواشی به وجود آمده افزایش قیمت طلا را سرعت بیشتری دادند.

                با توجه به اینکه طلا بر مبنای ارز جهانی یعنی دلار قیمت گذاری می شود بدون تردید تغییر قیمت دلار تاثیر مستقیم بر قیمت این فلز ارزشمند دارد. با توجه به قدرت و تاثیر بسیار زیاد آمریکا بر اقتصاد جهانی با کاهش ارزش پول این کشور یعنی دلار سیاست ها در جهت جبران این ضعف با افزایش قیمت طلا امروز دنبال خواهد شد. در واقع می توان گفت در بسیاری از اوقات قیمت طلا و اونس طلا با دلار رابطه عکس دارد البته نمی توان این نسبت را همیشگی و جامع دانست و گاها مواردی هم دیده می شود که قیمت دلار و طلا هم جهت با هم افزایش و یا کاهش پیدا می کند.

.به جز تغییر قیمت دلار و تاثیر آمریکا بر آن باید دنبال کشور های دیگری باشیم که تولید کننده طلا هستند و نقش مهم تری در تغییر قیمت امروز طلا دارند از جمله کشورهای استرالیا و کانادا که بالاترین سطح صادرات طلا را دارند و کشور سوئیس که در چند سال اخیر با داشتن واحد پول فرانک بیشترین تاثیر را بر تغییر قیمت دلار داشته است.البته می توان گفت آمریکا بزرگترین منابع تولید طلا را دارد اما از آنجا که این کشور وزنه های اقتصادی زیاد و البته سنگین تری نسبت به طلا دارد تاثیر کشورهای ذکر شده در مواردی بیشتر از آمریکا بر قیمت طلاست.

از نظر عده ای از تحلیلگران تاثیر دلار بر قیمت طلا یک رابطه مستقیم-معکوس است،به این صورت که در ابتدا با افزایش قیمت دلار قیمت طلا نیز افزایش می یابد اما این افزایش کاهش توانایی خرید را به دنبال داشته و کاهش تقاضا پس از یک اوج گیری قیمت باعث کاهش قیمت طلا می شود.

 

 

در شرایط نابسامان کنونی که بسیاری از وقایع در هاله ای از ابهام قرار دارد بسیاری از افراد و حتی دولت ها سرمایه گذاری بر این فلز زرد را یک سرمایه گذاری مطمئن دانسته و با وجود افزایش قیمت کماکان خرید و فروش طلا بین افراد و مجامع بین المللی وجود دارد.

تغییرات سهام نیز تاثیر معکوسی بر بازار طلا چه در مجامع جهانی و چه در داخل یک کشور می گذارد. به این معنی که زمانی که بازار سهام دچار رکود و سکون می شود سرمایه گذاران به دنبال راهی دیگر برای جبران خسارت های دیده شده خود می گردند و در این حالت نیز بازار طلا جایگزین مناسب و انتخاب اول برای افراد است.در سال ۲۰۱۷ قیمت طلا رشدی حدود ۱۳ درصد داشته و قیمت آن به بالاتر از ۱۳۰۰ دلار رسید.از نظر بسیاری از تحلیلگران با توجه به ناامنی اقتصادی و مبهم بودن شرایط آینده تقاضا برای طلا در سال ۲۰۱۸ افزایش چشمگیری خواهد داشت و این افزایش تقاضا مجزا از سایر عوامل باعث رشد و افزایش قیمت طلا خواهد شد.

جالب اینجاست که این حجم تغییرات و مسائل تاثیر چندانی بر قیمت سایر فلزات ارزشمند نداشته است به طوری که قیمت هر اونس پالادیوم با مقدار کمی تفاوت به ۱۰۸۳.۲۵ دلار رسید و نقره هم تنها با ۲درصد افزایش با قیمت ۱۴.۶۷ دلار خرید و فروش شد.

قیمت هرگرم طلا در ایران

با توجه به افزایش قیمت جهانی طلا،افزایش قیمت قیمت دلار داخلی و شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور ناشی از تحریم ها و حواشی به وجود آمده قیمت طلا در ایران بیشترین تغییر را نسبت به کشورهای دیگر داشته است. در کشور ما قیمت طلا با توجه به سیاست های تورمی بر اساس هماهنگی بین اتحادیه طلا  جواهر و بانک مرکزی ایران تعیین می شودو به طبع شرایط سیاسی و اقتصادی تاثیر بسزایی بر این قیمت گذاری می گذارد.بازاری طلای ایران مستقیما با بازار ارز ارتباط داشته و افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت طلا شده است.علاوه بر مسائل بین المللی متاسفانه جو غالب بر کشور نیز به طور غیرمستقیم باعث افزایش قیمت طلا می شود. طبق اصل عرضه و  تقاضا با افزایش قیمت یک جنس تقاضا کاهش پیدا کرده و کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت جنس می شود اما در ایران التهاب بازار طلا تاثیر مستقیم دلالان و سودجویان و همچنین نگرانی افراد از کاهش ارزش پول نقدشان باعث می شود که با وجود افزایش قیمت طلا نه تنها معادلات آن در بازار کم نشود بلکه بیش از پیش معاملات بازار طلا زیاد شده و افزایش تقاضا افزایش قیمت مجدد را دنبال آورد.

بهای سکه و قیمت طلای ۱۸ عیار طی سال های اخیر یک شیب مثبت و ملایم داشته البته گاها بنا به پیش آمد شرایطی در یک برهه کاهش قیمت هم داشته است اما در حالت کلی نرخ طلا و قیمت سکه در بازار تهران سیر صعودی داشته است ،البته می توان گفت تا سال ۱۳۹۵ شیب این تغییر قیمت قابل قبول و متناسب با شرایط و میزان درامد عمومی مردم بوده است.در اوایل سال ۱۳۹۵ قیمت سکه در بازار تهران به یک میلیون و پانصد هزار تومان رسید که بعد از چند روز این قیمت به حدود یک میلیون و سی و یک میلیون تومان کاهش پیدا کرد.این تغییرات صعودی و نزولی در نیمه سال ۹۵ همچنان ادامه یافت طوری که قیمت سکه در بازاردر روزهای اول خرداد به یک میلیون و صد هزار افزایش  یافت سپس در ادامه ماه به ۹۹۸ هزار رسید.در سال ۹۵ این قیمت با شیب ملایمی در حد کمتر از ۱۰۰ هزار تومان در حال کاهش و افزایش بود اما در آغاز سال ۱۳۹۶ مجددا قیمت طلا یک جهش کوچک به یک میلیون و ۲۰هزار پیدا کرد.این حدود قیمت باز هم با نوسانات کمی در بازار خرید و فروش می شد و تغییرات چندانی در قیمت طلا به وجود نیامد.در واقع می توان گفت در سال های ۹۲تا ۹۵ قیمت طلا و البته ارز و دلار از ثبات نسبی و خوبی برخوردار بود و سیر افزایش قیمت از سال ۱۳۹۶ آغاز شد.

در اواخر سال ۱۳۹۶ قیمت سکه به یک میلیون و پانصد هزار تومان رسید و با آغاز سال ۱۳۹۷ باز هم یک جهش قیمت تا یک میلیون و ۷۵۰هزار تومان داشت.در این سال سرمایه گذاران طلا حدود ۴۰ درصد سود به دست آوردند که نسبت به سایر بازارها سود مطلوب و قابل قبولی است.

 

اما این سیر صعودی قیمت طلا در کنار افزایش قیمت دلار در چند ماه اخیر و باتوجه به شرایط به وجود آمده در دنیا،خاورمیانه و البته شرایط داخلی کشور،رشد ناگهانی داشت به طوریکه در خرداد سال ۹۷ قیمت طلای ۱۸ عیار به ۱۹۴۱۶۰ و قیمت سکه به ۲۰۷۵۰۰۰ رسید.این افزایش سریع قیمت همچنان ادامه داشته به طوریکه در تیر ماه هرگرم طلای ۱۸ عیار ۲۳۵۴۸۰ و قیمت سکه به ۲۶۸۰۰۰۰ در بازار رسید.متاسفانه با نوسانات شدید قیمت دلار قیمت طلا نیز افزایش زیادی داشته و سکه طرح قدیم در ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۴ میلیون و۳۵۰ هزارتومان و طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان خرید وفروش شد.بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری بر طلا را دارید تمام جوانب امر را بسنجدید زیرا با وجود ابهامات زیاد در عرصه سیاست و اقتصاد بین المللی کماکان در مورد قیمت آینده طلا اظهار نظر قطعی نمیتوان کرد.

هومن محمدزاده

مدیریت وب سایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *