ثبت شرکت | www.ssabt.com

وقتی سخن از ثبت شرکت به میان می اید بی گمان اولین تفکری که به ذهن ها خطور می کند خصوصیات هر یک از شرکت ها می باشد. هر شرکت تعریف شده در قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران دارای خصوصیت ها و شرایط خاص خودش می باشد. از این رو شناخت این خصوصیت ها می تواند در تعیین  قالب شرکت و فرآیند حقوقی شما نقش بسزایی داشته باشد.

خصوصیت این شرکت ها بزرگی و عظمت فعالیت در انها می باشد. شما با ثبت یک شرکت سهامی عام به راحتی می توانید سرمایه مورد نیاز فعالیت مورد نظر خود را با فروش سهام به مردم تادیه نمایید. تنها شرکتی است که می تواند در بورس وارد شده و در ان اقدام به فروش و عرضه سهام بکند. هر  فرد در شرکت سهامی عام دارای تعدادی سهام مشخص است که این سهام هم زمان با افت و خیز و فراز و نشیب شرکت کم و زیاد شده و اغلب با سود دهی خوبی همراه است.

شرکت های سهامی خاص محدود به سرمایه شرکا خود و سهامداران خود هستند و تصمیم گیری در این نوع شرکت های سهامی نسبت به سهامی عام راحت تر است. فعالیت در این نوع شرکت های تخصصی تر و جزئی تر است و برنامه ها و اهداف کوتاه مدت تر هستند. مسئولیت تمامی سهامداران به اندازه مبلغ اسمی سهام انها است و نیازی نیست از جیب خود چیزی برای جبران مافات شرکت پرداخت نمایند.

شرکت با مسئولیت محدود خصوصیات و حسن های زیادی دارد. این نوع شرکت به سرعت در حال محبوب شدن است. اولا تنها با دو نفر قابل ثبت است و دوما نیازی به تادیه و سپرده گذاری سرمایه در همان ابتدای کار نیست. نقش شرکا در شرکت دیده می شود و شرکت هم از سرمایه و هم از شخصیت شرکا اعتبار می گیرد. مشکلات و قوانین این شرکت ها زیاد نیست و تمامی بند های اساسنامه باید بین شرکا توافق شود.

  • ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی منحصر به افراد شناخته شده در حوزه های مختلف دارد. افراد معتبری که برای تامین سرمایه خود و داشتن شخصیت حقوقی با هم شراکت می کنند. در این شرکت ها تنها شخصیت افراد مهم است و نیازی به تادیه و سپرده کردن سرمایه نیست. اعتبار بالایی دارد و همه امورات بین خود شرکا تصمیم گیری و توافق می شود.

  • ثبت شرکت مختلط سهامی

شرکت های مختلط سهامی به درد افرادی می خورد که به خوبی در رشته خود شناخته شده هستند ولی می خواهند برای فعالیت خود اقدامات بزرگتر و با سرمایه و اعتبار بیشتری انجام دهند و ترجیح می دهند شرکا انها سهامدار باشند . خصوصیت این شرکت ها این است که اولا شریک یا شرکا ضامن مسئولیت شرکت را عهده دار هستند و هر فرد سهامدار تنها به اندازه سهام خود در شرکت مسئول است. دوما معمولا شرکا ضامن انقدر شناخته شده و محبوب هستند که اینده شرکت تقریبا روشن باشد. اعتبار لازم را دارند و نسبت به سود دهی شرکت اطمینان بیشتری دارند.  سهامداران می توانند فعالیت های شرکت را در قالب بازرس بررسی کنند و شرکا ضامن هم می توانند اختیارات خود را در شرکت داشته باشند.

  • ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت های مختلط غیر سهامی هر اغلب جهات مشابه شرکت های مختلط سهامی هستند با این تفاوت که شریک ضامن در این نوع شرکت ها با افرادی با مسئولیت محدود شراکت دارد. حسن این روش برای ضامنین این است که تمامی مسئولیت ها و اختیارات شرکت را در دست دارند و به اعتباری دلخواهشان هم می رسند و شرکا با مسئولیت محدود هم تنها جنبه تامین کننده سرمایه و دریافت کننده سود از سرمایه خود را با نظارت های لازم خواهند داشت. هر فرد با مسئولیت محدود تنها به اندازه میزان اورده خود مسئول بدهی های شرکت است.

  • ثبت شرکت نسبی

نوعی شرکت تضامنی با مسئولیت های مشخص و تعیین شده و ضمانت هر فرد به اندازه دارایی و اورده خود می باشد. حسن این نوع شرکت ها این است که هر فرد ضامن هم به موقعیت دلخواه خود می رسد و هم اینکه نیازی نیست بیش از حد لازم در خصوص شرکت تعهد داشته باشد.

این نوع شرکت ها اعتبار لازم را دارند اما تنها در ایران شناخته شده هستند.

شرکت های تعاونی یکی از بهترین نوع شرکت ها برای تامین نیاز ها و خواسته های موسسین خود می باشند. توافقات و مسئولیت ها در شرکت مشخص و توافق می شود. برای تامین سرمایه می توان از کمک های مالی و اعتباری استفاده کرد. ورودی شرکت محدود نیست و هر کس می تواند به خواسته و اعتبار خود در این نوع شرکت ها دست پیدا کند.

موسسات غیر تجاری نیز شهرت و محبوبیت زیادی دارند. هر فرد که خواهان انجام کار های خیر خواهانه و یا مردمی است و یا به دنبال کار های ادبی و هنری و مدیریتی و مشاوره ای است می تواند فعالیت خود را در قالب موسسات غیر تجاری انجام دهد. موسسات غیر تجاری اعتبار لازم حقوقی را دارند. در صورتیکه فعالیت خیریه ای و مردمی باشد از مالیات معاف هستند و اگر به دنبال فعالیت های ادبی و هنری و مشاوره ای باشند هم به خوبی اعتبار لازم را خواهند داشت. شرایط ثبت موسسات اسان است  و برای ثبت این موسسات با دو نفر هم می توان اقدام کرد.

اگر به دنبال ثبت شرکت و یا موسسه غیر تجاری هستید و موضوع خود را انتخاب کرده و یا هنوز مردد هستید و نمی دانید کدام نوع شرکت به کار شما می اید همین امروز با کارشناسان متخصص موسسه حقوقی ثبت شرکت و ثبت برند نوبل تماس بگیرید.

هومن محمدزاده

مدیریت وب سایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *