در انتظار یک گل | نقد و بررسی بازی PES 2014

هر ساله ما درفصل پاییز شاهد هنرنمایی شرکت کونامی و انتشار نسخه جدیدی از سری بازی های Pro Evolution Soccer هستیم. امسال نیز شرکت کونامی نسخه جدیدی از این بازی را ارئه داد. اما این عنوان همیشه پیروز نبوده است…

تقریبا از سال ۲۰۰۸ به بعد نسخه های منتشر شده توسط کمپانی کونامی دچار یکنواختی در گیم پلی و هوش مصنوعی فاجعه بر انگیز شد. هسته اصلی بازی که شامل فیزیک بازیکنان می شد دیگر جواب گوی نیاز ها و هماهنگ با پیشرفت های بازی نبود و از همان سال هاافت PES شروع شد.اما امسال کونامی دست به استفاده از موتور بازی سازی جدیدی با نام Fox Engain زده است. کونامی اکنون امیدوار است که با استفاده از این موتور رقیبی دیرینه و قدرتمند خودFifa را شکست دهد.اما آیا میتواند در این جدال نفس گیر پیروز شود؟

 

 

 

عنوان :  Pro Evolution Soccer 2014
سبک: ورزشی – فوتبال سیمولیشن
سازنده و توسعه دهنده :‌ کونامی
ناشر : کونامی
پلتفورم های مقصد : PlayStation 3 , Xbox 360 , Windows PC , PSP
تاریخ عرضه : بیستم سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی – بیست و نهم شهریور ۱۳۹۲
رتبه بندی سنی :‌ Everyone

 

 

گرافیک:

همیشه این بخش یکی از دغ دغه های بازی گیمر هاست که همیشه نسبت به آن انتقاد و اعتراضهای زیادی وارد میشود. اما اکنون میشود گفت کهاین نسخه نسبت به نسخه های قبل تغییراتی داشته از بارز ترین آنها میتوان پیشرفت طراحی ویژه کاراکتر ها و بازیکنان تیم ها است به نحوی که پوست صورت و رگ ها و عضلات بازیکنان کاملا طبیعی شده است و در هنگام خشم صورت بازیکنان تغییر رنگ می دهد و در هنگام وارد شدن فشار رگ های صورت و گردن آنها نمایان خواهد شد .
پیراهن بازیکنان از بدن ها جدا است و می توان انها را کشید یا حتی پاره کرد و … اشاره کرد.

http://up.mihangame.com/uploads/a218_o50833_Pes-2014-3.jpg

منوی بازی نیز نسبت به نسخه های قبل تغییراتی را  داشته است.درمنوی جدید در ابتدا از شماسوال میکن که تیم مورد نظر شما چیست؟و سپس منو را با دیزاین های تیم شما تغییر میدهد , و با هر بار ورودی که به منوی اصلی کنید، عکس پس‌زمینه‌ی منو یکی از اعضای تیم مورد علاقه‌ی شما خواهد بود.اما سایر نکات گرافیکی مانند نسخه های پیشین است و تغییراتی زیادی در آن ایجاد نشده است.اما تغییر موتور بازی به فاکس انجین نیز کاری بسیار پسندیده و خوبی است به کمک این موتور که توسط  "Kojima Production" برای نسل بعد ایجاد شده بود بر روی جلوه های گرافیکی بازی اثر گذاشته و آنها را بهتر از قبل نشان میده.

http://up.mihangame.com/uploads/c144873_u96091_pes2014-5.jpg

 

بخش هوش مصنوعی بازیکنان:


این بخش با توجه به موتور پایه بازی یعنی Fox Engine دچار پیشرفت های زیادی شده است . در واقع هر بازیکنان بر مبنای چرخش ۳۶۰ محیطی خوی د بازیکنان نزدیک و دور هم تیمی و حتی تیم حریف تصمیمی برای ادامه بازی خود می گیرد

http://up.mihangame.com/uploads/s8640_v87733_Pes-2014.jpg

 

گیم پلی:

این بخش یکی از مهم‌ترین عناصر یک شبیه‌ساز ورزشی می‌باشد و به گونه‌ای تکمیل کننده‌ی بخش قبل، گرافیک است. در این چند ساله‌ی اخیر، کونامی انواع و اقسام گیم‌پلی را امتحان کرده ولی هیچ‌زمانی نشده که در این بخش به صورت کامل موفق عمل کند. در این نسخه نیز، گیم‌پلی سلیقه‌ای ظاهر شده و نمی‌توان گفت بد و یا خوب طراحی شده است. سرعت بازی نسبت به گذشته کمی کند‌تر شده و درگیری بازی‌کنان به خصوص در میانه‌های میدان به شدت بالا رفته. این درگیری‌ها میان هافبک‌های دوتیم شاید واقع‌گرایانه‌تر از قبل به نظر می‌رسند، اما به مرور زمان از لذت بازی کاسته‌ می‌شود و دیگر هیجانی در روند بازی احساس نمی‌شود. شاید سنگین شدن بازی و درگیری میان بازی‌کنان احساس یک بازی واقعی را منتقل کنند، اما شبیه‌ساز بودن در بازی‌های کامپیوتری همیشه به معنای عالی بودن نیست و همواره کمی ویژگی‌های "آرکید" نیاز یک بازی به اصطلاح شبیه‌ساز است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سری‌های گذشته "پیس"، جایگیری نادرست و نفوذ نکردن گوشه‌های راست و یا چپ در هنگام حملات بود. این‌بار نیز همین مشکلات وجود دارند و بسیاری از موقعیت‌‌های حمله بدین گونه ناکام می‌شوند. واکنش‌های دروازه‌بان‌ها نیز به روش صحیحی انجام نمی‌گیرند. در بعضی از صحنه‌ها مطمئن خواهید بود که حمله‌ی انجام شده به گل تبدیل خواهد شد، اما ناگهان واکنش غیر طبیعی و سینمایی دروازه‌بان، شما را بهت‌ زده می‌کند.

اما در این نسخه پاس میان بازیکنان بسیار دشوار شده است. و اگر شما درجه بازی را بر روی سوپر استارز قرار دهید در همان دقایق اول توپ را تقدیم حریف میکنید.یک تکنولوژی جدیدی با نام "True Ball" برای استفاده از توپ اضافه شده است. این ویژگی قرار بود در ابتدا دست بازی‌کنان برای استفاده از تکنیک‌ها باز کند، اما متاسفانه کمی فیزیک توپ را غیر طبیعی جلوه می‌دهد و مشکل زمانی خود را نشان می‌دهد که بخواهید از دو طرف برای هم‌ تیمی خود سانتر کنید. توپ به درستی درنقاط مورد نظر پیاده نمی‌شوند و هنگامی که در هوا قرار دارد مدت  زیادی طول می‌کشد که این توپ به هدف برسد.

ویژگی “Heart” :

ویژگی “Heart” یکی از قسمت های مبهم و مهم بازی می باشد. به نظر می آید که این ویژگی حکم نقش کاپیتان بودن را در زمین بازی ایفا می کند .شما با استفاده از این ویژگی در بازی می توانید رابطه قوی تر و البته موثر تری بین فرد و جمع برقرار کنید. هر بازیکن با توجه به آمارش توانایی استفاده از heart را دارد که این بالا و پایین بودن این ویژگی را می توانید در آیکونی که در قسمت تاکتیک های بازی موجود هست مشاهده کنید.اگر بازیکنی مانند آرین روبن را در نظر بگیریم او می تواند با حرکات خود در یک بازی علاوه بر انجام حرکات فردی بازی سازی هم کند و به کل تیم هم کمک کند. ویژگی Heart به کمک PES 2014 آمده تا کمک کند که بتوانید بازیتان را با تعادل بیشتری پیش ببرید و تنها از یک بازیکن کلیدی در تیمتان کار نکشید. در هر صورت این ویژگی یک ویژگی جدید در PES بوده و اگر مورد استقبال طرفداران بازی قرار گیرد هر ساله پیشرفت خواهد داشت.

 

صداگزاری: بی جان و هیجان!

گزارشگری و تحلیل های بازی از همان ابتدا تا کنون وجود داشته مثل اینکه آن مقداری که کونامی به گیم پلی اهمیت داده به صدا اهمیت نداده است.اوج یک گزارش زمان حمله یک تیم است که در این بازی به آن اهمیت داده نشده است.زمانی که بهترین و حساس‌ترین حملات یک تیم در حال تدارک دیدن است گزارشگر ساکت است و یا با جمله‌ای کوتاه و موج صدای بسیار پایین آن صحنه را گزارش می‌کند. اما نمی‌توان تنها نکته‌ی منفی گزارشگر و تحلیلگر را بیان کرد.

نکته مثبت آن ربط تحلیل ها و گزارشات است که اگر در هنگام بازی یک صنه ای رخ دهد در آخرو در هنگام تحلیل به آن نیز اشاره میکنند.اما در گزارش بازی در مقابل FiFa بسیارضعیف و سرد و بی روح است.و در این بخش امتیازی را تساحب نمیکند.

نتیجه گیری کلی و امتیازات:

عنوان "PES 14" پیشرفت‌های چشم‌گیر و نکات قابل‌توجه زیادی را داشته، اما برطرف نشدن مشکلات قدیمی و همینطور نپرداختن اساسی به ویژگی‌ های جدید سبب شده از قبل بازی را به رقیب سرسخت و قدیمی خود، FIFA واگذار کند. تیم‌های لیسانس شده‌ی بیشتری نسبت به قبل در این نسخه وجود دارند و همینطور پس از مدت‌ها به لطف لیسانس جام باشگاه‌های آسیا شاهد حضور تیم‌های ایرانی در بازی PES بودیم، اما حضور نداشتن برخی تیم‌ها و لیسانس نبودن باشگاه‌های مهم جهان مانند انگلستان و نبود لیگ معتبر آلمان باز هم بسیار آزار دهنده بوده و از لذت بازی کردن نامی که خود را یک شبیه‌ ساز فوتبال می‌داند به شدت می‌کاهد. PES 14  یقینا بهتر از نسخه‌ی قبل است، اما این به اندازه‌ای نیست که بتواند عنوان FIFA را پشت‌ سر خود بگذارد و امیدوار به نسل آینده می مانیم تا شاید سازندگان راه عبور از دیوار دفاعی چند ساله FIFA را یاد بگیرند و مشکلات گذشته را رفع کنند.

نمراتی که تا به حال از این بازی منتشر شده‌اند:

IGN – 8.4/10
Eurogamer – 9/10
CVG – 8/10
Videogamer – 9/10
Digital Spy – 4/5
Gamespot – 6/10
ShopTo – No Score
Games.ch – 90/100
OPM – 8/10
Games.it – 8.8/10
GamesVillage.it – 7.5/10
GamerGen – 15/20

 

حداقل سیستم مورد نیاز:

Operating System: Win Xp 32, Vista, Windows 7

Graphic Card: GeForce 510, Radeon HD 5450 512MB

CPU: Pentium D 820 2.8GHz, Athlon LE-1640

RAM: 1 GB

HDD: 10 GB

DirectX: 9.0c

 

سیستم پیشنهادی:

Operating System: Win Xp 32, Vista, Windows 7, Windows 8

Graphic Card: GeForce GT 440, Radeon HD 5550 1024MB

CPU: Core 2 Duo E7400 2.80GHz, Athlon II X2 255

RAM: 4 GB

HDD: 10 GB

DirectX: 9.0c

به قلم: احــسان درویـــش

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴۳ پاسخ‌ها

 1. مهیار گفت:

  دیگه ترکوندین بد پسر :-* :-*
  عالی بودددددددددد :yes: :yes:

 2. rad گفت:

  سلام نقد بسیار خوب و منصفانه ای بود.منتظر مطالب بعدیت هستیم.

 3. فرزاد گفت:

  خیلی خوب بود

 4. پارسا گفت:

  اقا ۲۰ عالی بود واقعا نقد خوبی بود : :beauty: :soccer:

 5. سعید چیچا گفت:

  مرسی
  نقد منصفانه ای بود

 6. امیر گفت:

  اقا احسان میتونی دریبل های این بازی رو برای PC قرار بدی؟

 7. amir گفت:

  بسیار قلم خوبی داری …. البته به نظر من کمی با pes مدارا کردی….ولی بازم عالی بود …ممنون

 8. سعید چیچا گفت:

  با اجازتون من این مطلب رو گذاشتم واسه یه سایت دیگه

 9. سعید چیچا گفت:

  ببخشید نشد برای سایت دیگه ای بزارم…

 10. سعید چیچا گفت:

  چطوری میتونم با سایتتون همکاری داشته باشم؟
  در مورد خبرها و تحلیل بازی منظورمه.
  البته من بیشتر PES بازی میکنم بیشتر در مورد این بازی میتونم بهتون کمک کنم.

  • admin گفت:

   اگه بصورت کلی می تونید فعالیت کنید از قسمت همکاری با ما اقدام کنید و یک ایمیل ارسال کنید ولی در صورتی که فقط در مورد بازی pes هست متأسفانه این مورد فعلا امکان پذیر نیست ولی بزودی امکان ارسال پست توسط کاربران سایت نیز به سایت افزوده می شود.

   پیروز باشید

 11. مرتضی گفت:

  نقد عالی بود ولی یه انتقاد از سایتتون دارم که چرا پچ بازی ها رو برای ایکس باکس نمیذارید توی سایتتون مثلا بازی pes که یه سری از تیمهاش لایسنس نیست توی بازی به مشکل میخوریم ولی نمره ۷ برای این بازی کافیه

 12. ابی گفت:

  واقعا فیفا یه چیز دیگست

 13. سجاد گفت:

  باسلام به نظرمن pesسال به سال به جای بیشرفت درحال بسرفت است.به نظرم این نسخه ی منتشرشده خیلی ضعیف شده.احساسم اینه کونامی خواسته سبک بازی روروبه فیفاببره ولی ناموفق بوده.البته وقتی یک بسر۲۳ساله برنامه شونوشته باشه دیگه اذاین بهترنمیشه.چندتن ازاعضای اصلی کونامی به دلیل کهولت سن ازدنیارفتن واعضای جوانی جایگزین شده اند.دلیل اینکه کونامی دیگه فوتبال روجذاب نمیتونه بیسازه اینه.من که طرفدار۲آتیشه کونامی بودم ۱سال است که روبه بازی فیفاآوردم.آدم حقیقت وباورکنه انصافا فیفاجذاب تروباکیفیت ترازpesشده.یاعلی مددبچه ها انشالله موفق باشیدوزیرسایه مرتضی علی باشیدهمیشه.

 14. titoangel گفت:

  سلام نقد فیفا رو هم بزار دمت گرم

 15. مهدی گفت:

  سلام من دیشب این بازی رو از برادرم گرفتم نصب و اجراش کردم نمیدونم چه عنوانی به این بازی بدم مرگ pes2014 در مقابل fifa واقعا امسال این بازی حرفی برای گفتن نداشت اومده از easports تقلید کنه نتونسته منو یاده (کلاغی که میخواست راه رفتن کبک رو یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت) fifa2003 میندازه بعضی وقتا تو بازی کند و سریع میشه شاید از سیستم من باشه ولی… همیشه بازی سوکر با همه سیستم هایی که داشتم خوب اجرا میشد امسال شکست بدی خورده ..من طرفدار پرو پا قرص کونامی هستم از سال ۹۱ از زمان میکرو با بازیهای خوب این شرکت سال به سال خاطره دارم ولی امسال غیر قابل تحمل بود الان هم منتظرم کی کرک فیفا بیاد بیرون که بازی کنم الان هم دارم فیفا۱۴ دانلود میکنم امید وارم حداقل از pes2014 بهتر باشه یه بار من fifa12 بازی کردم انصافا خوب بود ولی به گیم پلی اون عادت نکرده بودم ادامه ندادم ولی الان مجبور نحوه بازی کردنمو به سلیقه آمریکایی تغییر بدم یا کلا بیخیال بازی های امسال شم به همون pes2013 اکتفا کنم

 16. علی90 گفت:

  به نظر من واقعا پسرفت کرد.نسخه های قبلیش بهتر بود.نرمی و حرفه ای بودن بازی از بین رفته.دیروز گرفتم.زیاد خوشم نیمومد. fifa کنم عالی باشه.

 17. شهريار گفت:

  سلام به همه..منم دیشب این بازی رو بازی کردم..ولی واقعا پسرفت کرده.از ۲۰۱۱ به اینور هرسال بدتر شده..حتی به نظر من از نظر گرافیکی هم خیلی فرقی نکرده و حتی پایین تر هم اومده..منم از طرفدار های PES همیشه بودم و هستم اما توو فکرم که فیفا رو تست کنم…چون غیر قابل تحمل شده تقریباً…تنها نکته مثبت این سری اضافه شدن AFC هستش و بس..من رو XBOX بازی کردم و رو این کنسول هم سرعت بازی کم و زیاد میشه..یکی دیگه از مشکلاتش هم پاسکاری ها شده که واقعا کسل کننده شده..مخصوصا پاس عمق دادن که کلا دیگه تعادل نداره..من کلا PES رو روی super star بازی میکنم و از سخت بودنش لذت میبردم اما دیشب واقعا دلسرد شدم..امیدوارم سال دیگه بهتر بشه………..

 18. ali گفت:

  با این که نقد حساب شده ای کردین اما باید بگم آشغال تر از این ندیده بودم.اصلا نمیفهمم این بازی یعنی چی؟من همیشه عادت داشتم از بچگی بازی رو با سطح بالا و سخت بازی کنم اما این دیگه از همه مزخرف تره چون توی سوپر استار شما فقط نقش تماشا چی رو دارین باید ببینین بازیکن شما چه جوری یک ساعت جون میکنه تا پاس بده و بعدشم مثل یه مریخی که تازه اومده روی زمین و نمیدونه فوتبال چی هست وامیسه نگاه میکنه و توپو تقدیم میکنه به حریف.من خودم کارم کامپیوتره و تاحالا هر کی این بازی رو از من خریده ندیدم به این بازی فحش نده.به خدا هنوز نفهمیدم باید چه جوری پاس بدم،شوت که جای خود داره انگار پای بازیکن اصلا قدرت نداره،هر اتفاقی که میفته بازم توپ میفته جلوی پای حریفت.وقتی توپتو میزنن توپ میچسبه به پای بازیکن حریفت ولی صد بار که توپشونو بزنی به طور کاملا اتفاقی دقیقا میفته جلوی پای حریف توپ به تیر میخوره همینجوره دروازه بان برمیگردونه بازم همینه بعد از این صد بار یه بارم نوبت شماست،به جای پاس عمق بهتره بگیم پاس به حریف.به نطر من بالاترین سطح کیفی یه بازی رو باید روی سطح بالا و سخت یه بازی امتحان کرد نه سطح ایزی یا نورمال.تا خودم بازی نکردم باورم نمیکردم که چه گندی زده کونامی.

 19. یــاور گفت:

  توضیحاتتون جوب و مفید بود اما به نظر من روی PES 14 بیشتر کار شده ولی در عوض بازی کردن اصلاََ جذابیتی برای من نداشت و PES 2013 رو بهترین ورژن تاریخ PES میدونم(البته از نظر خودم و نظر سایرین هم کاملاََ محترمه) :rose:

 20. رامین گفت:

  من که برگشتم به همون PES 2013
  PES 2014 رو نصب کردم واقعا نتونستم یک روز تحمل کنم پاکش کردم چون رو عصابم بود
  FIFA خوبه ولی ما PES بازا شدیدن آدت کردیم به سبک بازیش

 21. نیما گفت:

  سلام من pes 2014 رو بازی کردم به نظرم این بازی شبیه fifa شده خیلی بد شده ما میخواهیم pes بازی کنیم نه اینکه یه بازی شبیه fifa . خیلی بد شده کل بازی وسط زمین دنبال میشه نمیشه درست حمله کرد

 22. محمد گفت:

  سلام به نظر من ۲۰۱۳ بهترین ورژن pes هستش ولی ۲۰۱۴ خیلی داغونه من که ۵ دقیقه تحملش نکردم فوری حذفش کردم

 23. JAVAD گفت:

  آبروی هرچی PESرو بردن
  دیگه نمیتونیم جلوی فیفا سرمونو بالا نگه داریم

 24. سامان گفت:

  این یکی از بد ترین pes هایه ساخته شده بود من بعد از یک ماه پاکش کردم هر چند هنوزم از فیفا بهتره اما بازی که کنترل توپ نداشته با شه واقعا چی کار باید کرد؟ همه چی افتضاح و بی خودی سخت اونا یی که هنوز این بازی رو بازی می کنند واقعا صبر بالایی دارن که مانیتور رو داغون نکردن

 25. Omid گفت:

  pes 2014 بدترین تجربه از این سری بازی بود. من که هنوز با همون ۲۰۱۳ حال می کنم

 26. mehdisider گفت:

  ممنون بابت نقدت.
  به نظر من fifa 2014 خیلی بهتره , از همه نظر.

 27. عجوبه ی pes گفت:

  واقعا این pes 2014 افتضاحه به خاطر همینه که هیچوقت نمیتونن فوتبال رو زیبا درست کنن.
  pes 2014 باگ های خیلی افتضاحی داره از جمله چیپ زدن هاش توپ گیریش-پنالتی زدنش-ایستاگاهی زدنش-کند دریبل زدنش-پاس های غیر حرفه ای-مکس کردن بی علت بازیکن ها و …
  تنها حسنی که داره کیفیت فیلم برداریش هستش.
  همین جوریش با این سبک بازی خیلی از pes بازهایه تیر پیس رو کنار گذاشتن.
  با همین روال پیش بره اکثر pes بازها pes رو کنار میزارن.

 28. viper گفت:

  تمام مصالب رو خوندم همچنین نظرات دوستان رو.من از تاسیس konami دارم فوتبال این شرکت بزرگ رو بازی میکنم اما با دیدن pes 14 فهمیدم که وقتم رو بیخود صرف کردم بازی eleven 7 پلی استیشن که فوتبال دیوید بکام هم مروف بود از این pes14 بهتر بود.وقتی گل میزنی اصلا متوجه نمیشی توپ به طور رسیده.حس بی انگیزگی بهت میده که نتونی بازی دوم رو بازی کنی.در صورتی که pes13 بسیار عالی بود هم از نظر گرافیک هم گیم پلی.گرافیک به نوعی است که بازیکنان رو به سختی میشناسی.من مجبور به عوض کردن فوتبالم به Fifa شدم.اما فیفا هم به دلم نمیچسبد مهمترین ایراد فیفا نبود جام قهرمان هاست که شما اصلا هر جامی بازی میکنید به هیچ عنوان فرقی ندارد و تمی در باره ی اون جام وجود ندادر اما در pes این نکته کنجانده شده است.اگر فیفا و pes را یکی کنیم شاید بشود آن چیزی که میخواهیم.اما اگر اینچنین پیش برود ما شاهد مرگ Komami خواهیم بود مثل شرکت بزرگ Midway که مرتال کمبات رو ساخته بود.در کل متاسفم برای pes14

 29. mehdi گفت:

  آقا یعنی من که با هزارنفر در ماه pes بازی میکردم البته pes 13 با هزار آرزو ۱۴ رو نصب کردم. آقا آشغال بود آشغال. ما یه سال که بعد امدن ۱۴ همین پس ۱۳ رو بازی میکنیم

 30. امین گفت:

  من از اولین ورژن pes تا حالا ورژنی به بی انگیزگی این ورژن ندیدم. اگر میخاین pes بازی کنید ۲۰۱۳ بهترینشه و ۲۰۱۴ بدترین! نه میتونی شوت بزنی ، نه پاس ، نه دریبل های سریع بدترین چیز بازی تکضربه که فاجعست نه پاس عمقی نه سانتر خوب رو سر بازیکن دیگه چی بگم داورم که کلا واسه کامپیوتر خطا میگیره نابوده نابود

 31. سلام…. ممنوووووون…خووووب بود.. :)))

 32. طراحی سایت در تبریز گفت:

  ممنون از مطالب بسیار خوبتون

 33. طراحی سایت گفت:

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون.

 34. peter گفت:

  ایول عالی بودولی pes2015یه چیزدیگست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *