ارتش مخفی|تاریخچه سری Splinter Cell

صنعت گیم بسیار بی رحم است. بازی های زیادی منتشر می شوند ولی فقط تعداد انگشت شماری از آن ها تا ابد در یادها خواهند ماند. موفقیت در بازی های سخت معمولا به راحتی فراموش نمی شوند. Splinter Cell  یکی از این عناوین است. شاهکاری به قلم Tom Clancy که به این زودی از یادها نمی رود. این بازی حس مخفی کاری را به طور کامل به گیمر می رساند. اگر بخواهید این بازی را با ترس و استرس پیش برد، هرگز نمی توانید با آن ارتباط برقرار کرد. باید دل را به دریا زد تا شیرینی بازی را احساس کنید. این بازی توانست جوایز زیادی دریافت کند از گیم پلی بگیر تا صداگذاری و موسیقی. گیم پلی بازی واقعا عالیست. تنوع محیط ها، شهر ها و … باعث شد که این عنوان به یکی از موفق ترین و موردانتظارترین بازی ها تبدیل شود. 

بیوگرافی سم فیشر

ساموئل فیشر ملقب به سم یک جاسوس همه فن حریف و زبده بود. او مدتی در یک مدرسه نظامی آموزش می دیده. پدر او یکی از ماموران CIA بود. سم قبل از ورود به NSA در همین CIA مشغول بکار بوده است. او در غرب آلمان با ریگان ازدواج کرد و صاحب دختری به نام سارا شد. او علاقی زیادی به تک دخترش داشت. ولی چند سالی بعد او از همسرش جدا شد و ریگان هم بدلیل سرطان دار فانی را وداع گفت. وی وارد Third Echelon که بخشی از NSA بود شد. لامبرت بالاترین مقام این سازمان عملیات های زیادی به سم میداد و سم هم با موفقیت در آن ها روز به روز حرفه ای تر می شد. لامبرت برای اینکه دختر سم از آسیب های احتمالی مصون بماند و نیز خود سم هم به مشکلی برنخورد و تمرکز کافی داشته باشد تا جاسوس را بیابد, به او میگوید که دخترش توسط تصادف اتومبیلی درگذشته است. راننده اتومبیل به دلیل مست بودن تعادل خوبی نداشته است. حال آنکه ماجرا طور دیگری بوده است و قضایایی پشت این داستان بود. بعد از این ماجرا به سم فیشر ماموریت سختی دادند. او باید به گروه JBA نفوذ می کرد. او به هر حال توانست این کار را بکند. بعد از این عملیات سم باید دوستش لامبرت را می کشت یا خودش به اتهام جاسوسی معلوم نبود چه بلایی به سرش می آید. به هر حال او لامبرت را کشت و رید، جانشین لامبرت را هم از سر راه خود برداشت که توانست دوباره با سارا ملاقات کند. رئیس جمهور فرمان از بین بردن Third Echolon را صادر می کند و سم فیشر در صدد سرپرستی Fourth Echolon می شود. او عملیات جدیدی را برای از بین بردن مهندسینی که لیست سیاهی برای از بین بردن آمریکا تدارک دیده بودند را آغاز کرد. او مقر فرماندهی خود را در هواپیمایی قرار داد. به همین دلیل او می توانست راحت تر این کار را انجام دهد. او بالاخره این گروه را نابود می کند و رئیس جمهور را برای سکان داری Fourth Echelon متقاعد می کند.

البته نسخه آخر بازی مخفی کاری بسیار کمی داشت و به یک بازی کاملا اکشن تبدیل شده بود. شما می توانید بیوگرافی کامل این شخصیت را به قلم فرشید عبدالله پور از اینجا بخوانید.

با ما همراه باشید تا به بررسی تمامی بازی های این سری بپردازیم.

 

در سال ۲۰۰۲ بود که اولین نسخه این بازی برای Xbox، PS2، PC، GameCube و GameBoy منتشر شد. این بازی که با موتور بسیار قدرتمند آن زمان یعنی Unreal Engine 2 ساخته شده بود، Splinter Cell 2002 نام داشت و توانست متای ۹۳ را کسب کند. همچنین نسخه Remastered این بازی در سال ۲۰۱۰ در PSN برای Ps3 منتشر شد. این بازی بیش از ۳ میلیون نسخه فروخت. داستان بازی هم در گرجستان شروع می شد که در آن جا سم فیشر ماموریت داشت افراد سیا را پیدا کند. همچنین این بازی توانست در همان سال لقب بهترین بازی Xbox را به نام خود کند.

 

نسخه بعدی این عنوان SC:Pandora Tomorrow نام داشت که دو سال بعد از اولین نسخه بازی برای PC، Xbox، PS2، PS3، GameCube و GameBoy به بازار آمد. این بازی تفاوت های زیادی با نسخه قبل داشت نظیر اضافه شدن بخش مولتی پلیر، تغییر محیط و گیم پلی بازی به مکان های آزاد و … ولی نظر منتقدین را باری دیگر به خود جلب کرد. این بازی توانست متای ۹۳ را بدست بیاورد که کار چندان آسانی هم نمی باشد.

 

درست یک سال بعد نسخه جدیدی از این بازی با نام برای تمام کنسول های آن زمان منتشر شد. این بازی از همه جهات نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت کرده بود. گرافیک آن به لطف پیکسل شادر ۳ محشر شده بود. گیمپلی بسیار وسیع تر و البته درگیر کننده تر شده بود. این بازی توانست متای ۹۴ را بدست آورد. همچنین Co-Op Multiplayer هم به این بازی اضافه شده بود که بازیباز ها می توانستند برخی مراحل را به صورت گروهی به پایان برسانند. بی شک این عنوان بهترین بازی در تاریخ این فرانچایز بود.

 

در سال ۲۰۰۶ یک نسخه دیگر از این سری وارد بازار شد. این بازی برای پلتفرم های PC، PS2،PS3،Xbox،Xbox360،GameCube و Wii منتشر شد. داستان این بازی هم قبلا به صورت کامل در بیوگرافی شرح داده شد. زمانی که لامبرت دختر سم را مخفی می کند و ماجرای نفوذ سم به JBA تا به قتل رساندن لامبرت همگی در این بازی اتفاق می افتد. وقتی شما به JBA نفوذ می کنید می توانید بفهمید که در کدام گروه محبوبیت بیشتری دارید. این بازی به دلیل اتفاقاتی که برای دختر سم فیشر می افتد، تم تاریکی دارد و سم هم آن شور و شوق گذشته را ندارد. همچنین این بازی نتوانست نسبت به نسخه های گذشته این بازی پیشرفت های زیادی داشته باشد ولی تصمیم گیری هایی در بازی وجود داشت که می توانست سرنوشت شما را تا حدودی تغییر دهد. این بازی توانست متای ۸۹ را کسب کند.

 

چند سالی خبر از SC جدید نبود. اما در سال ۲۰۱۰ نسخه جدیدی از این بازی به نام Conviction منتشر شد. این بازی هم نتوانست مثل نسخه های قبلی بدرخشد. ولی تغییرات جدیدی در بازی بوجود آمد. البته تمامی این تغییرات هیجان انگیز نبودند مثل همین تغییراتی که در چهره سم بوجود آمده بود. خیلی از طرفداران بازی اصلا از این سم فیشر راضی نبودند و همان سم فیشر قدیمی را می خواستند که تا حد امکان کار خود را مخفیانه انجام دهد ولی او یک تقریبا به یک فردی تبدیل شده بود که برای رسیدن به هدفش همه را می کشت که ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساند. گیم پلی بازی هم مشکلات زیادی داشت ولی گرافیک بازی بسیار عالی شده بود. این بازی در نهایت توانست متای ۸۵ را از آن خود کند و فقط هم برای Xbox360،PC و Macintosh منتشر شد. البته سم در همین قسمت دخترش را پیدا میکند.

 

وارد سال ۲۰۱۳ شدیم و Splinter Cell جدیدی با نام SC:Blacklist وارد بازار شد. این بازی به یک بازی کاملا اکشن تبدیل شده بود و فقط در برخی موارد، سم نیاز به مخفی کاری داشت. داستان بازی هم مربوط به زمانی است که سم گروه Fourth Echolon را تشکیل می دهد و برای از بین بردن کسانی که لیست سیاه را تشکیل داده بودند، ماموریت هایی را انجام می داد. او بالاخره توانست با از بین بردن صدیق رئیس این گروه رئیس جمهور را برای سکان داری این گروه متقاعد کند. گیمپلی بازی برگرفته از SC:Conviction و SC:Chaos Theory می باشد. به دلیل اینکه سم مقر فرماندهی خود را در هواپیمایی به نام Paladin بنا کرده است، به راحتی می تواند به تمامی شهر های دنیا سفر کند. از تهران بگیر تا لندن. صداپیشه سم فیشر Michael Ironside با Eric Johnson تعویض شده بود. با این حال توانست متای ۸۴ را برای خود دست و پا کند. لازم به ذکر است این عنوان برای PC، Xbox360،PS3  و Wii U منتشر شد.

کلام آخر

این سری کم کم دارد از ریشه های خود دور می شود. مطمئنا طرفداران هم از این موضوع چندان خوشحال نیستند. آن ها همان سم فیشر سابق را می خواهند کسی که فقط او را در سایه ها و تاریکی ها پیدا می کردند. به هر حال هنوز خبری از SC جدید نیست و اگر هم تایید شود، مطمئنا در سال ۲۰۱۶ یا حتی ۲۰۱۷ منتشر شود. اما هنوز هم امیدواریم که اگر عمری برای سم فیشر ماند، بتوانیم نسخه ی جدیدی از این بازی را با تم مخفی کاری بازی کنیم نه اکشن!! ممنون که با ما همراه بودید.

 

هومن محمدزاده

مدیریت وب سایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

  1. مهرداد کرمی گفت:

    ممنون عالی بود!من خودم شخصا با نسخه Convision خیلی حال کردم جزو بهترین بازی های زندگیم حساب میشه!

  2. امیر نوری گفت:

    بهترین بازی مخفی کاری از نظر من
    ممنون پوریا جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *