شمشیر کند | نقد و بررسی بازی Game of Thrones

چند ماه پس از اتمام فصل چهارم سریال بسیار محبوب Game of Thrones، استودیوی Telltale Games اولین اپیزود از فصل اول بازی Game of Thrones را منتشر کرد. براستی Telltale ثابت کرد که می‌تواند سبک جذاب خود را به عنوان شاخه‌ای از سبک ماجراجویی بر روی هر داستانی پیاده کند. با انجام بازی بیشتر به عمق فاجعه‌هایی که در مجموعه تلویزیونی دیده‌اید پی خواهید برد. همانند سریال این مجموعه، در طول انجام شش اپیزود بازی، لیست افرادی که از آنها نفرت پیدا کردم جمع شد و پس از پایان اپیزود آخر، میزان رنج‌هایی که کاراکترهای تحت کنترلم کشیدند و تنفری که برای افراد مختلف داشتم حسابی خسته‌ام کرد. در ادامه می‌خواهیم نگاهی به میزان موفقیت Telltale که اینبار به سراغ یکی دیگر از محبوبترین مجموعه‌های تلویزیونی رفته است، بیاندازیم. با بررسی بازی Game of  Thrones همراه ما باشید:

game-of-thrones-review-cover

سازنده

Telltale Games

ناشر

Telltale Games

ژانر

ماجراجویی گرافیکی / درام تعاملی

موتور گرافیکی

Telltale Tool

پلتفرم‌های مقصد

Xbox one, PS4, PC, Xbox 360, PS3, Android, iOS, Mac

تاریخ انتشار

اپیزود ۱ = دسامبر ۲۰۱۴ | اپیزود ۲ = فوریه ۲۰۱۵ | اپیزود ۳ = مارس ۲۰۱۵

اپیزود ۴ = می ۲۰۱۵ | اپیزود ۵ = جولای ۲۰۱۵ | اپیزود ۶ = نوامبر ۲۰۱۵

پدر یعنی اساس خانواده

بازی داستان خانواده‌ای به نام Forrester را روایت می‌کند که ثروت و شهرتش را مدیون جنگلی در حوالی قلعه‌‌یشان بوده که الوار و چوب‌های محکمی از آن به دست می‌آید. این جنگل که در شمال وستروس واقع شده طی بازی بارها اسم آن را تحت عنوان Ironwood می‌شنویم و قلعه‌‌ی فورسترها نیز در منطقه ورودی آن بنا شده است. بازی با به تصویر کشیدن وقایع عروسی خونین آغاز می‌شود، جایی که Gregor Forrester و پسر ارشدش Rodrik Forrester در ارتش بزرگ Robb Stark خدمت می‌کنند. جریانات شب عروسی خونین آغازی بر فروپاشی تدریجی خانواده‌ی فورستر بود. در واقع هدف شما در تمام طول انجام بازی، جلوگیری از نابود شدن اساس خاندان فورستر است. Mira Forrester به عنوان ملازم Lady Margaery در King's Landing تلاش می‌کند با سیاست‌بازی برای خانواده‌اش منفعت داشته باشد. Asher Forrester در اِسوس به عنوان مزدور استخدام شده و به خاطر داشتن رابطه‌ای عاشقانه با دختر Ludd Whitehill از وستروس تبعید شده است.

game-of-thrones-videogame-review-1

لاد وایتهیل دشمن مستقیم خانواده‌ی شما در بازی به حساب می‌آید. یکی از کاراکترهای دیگر بازی، Gared Tuttle که ندیم سابق لرد گرگور محسوب می‌شود، به دلیل کشتن یکی از سربازان لاد وایتهیل به Wall تبعید شده و بالاجبار به برادران Night's Watch ملحق شده است. Gared به صورت مخفیانه در جستجوی North Grove بوده و ماموریت دارد که این جنگل مخفی را در جایی در آن طرف دیوار بیابد.  North Grove به حدی مهم است که لرد گرگور در آخرین سخنان قبل از مرگش به Gared سفارش حفاظت از آن را کرد. خانواده فورستر در بازی شباهت زیادی به خانواده‌ی استارک در سریال پرمخاطب Game of Thrones دارد. میرا فورستر همانند Sansa Stark، اَشر فورستر مانند Daenerys Targaryen و Gared نیز شبیه به Jon Snow در دوراهی بین کمک به خانواده‌ی خود و ماندن در گروه برادران نایتزواچ مانده است.

game-of-thrones-videogame-review-2

مرگ بهتر است…

بازی می‌خواهد رویه‌ی سریال را در پیش بگیرد و یکی از مشکلات بازی نیز همین قضیه است. در سریال هر ۱۵ یا ۲۰ دقیقه یک بار محیط داستان تغییر می‌کند اما در بازی برای شنیدن چند خط دیالوگ به مقر پادشاهی رفته سپس برای چند خط دیگر به اِسوس می‌روید و بعد از آن باید برای پیگیری چند خط دیگر دیالوگ به سراغ دیوار(The Wall) بروید و هر بار لودینگ‌های نسبتا کوتاهی را باید تحمل کنید. در واقع این رویه مقداری ناراحت‌کننده بوده و کاربر را سردرگم می‌کند. ظاهرا بازی یک داستان فرعی از این مجموعه را بیان می‌کند اما بسیار نزدیک به داستان سریال Game of Thrones است. در طول بازی بارها با کاراکترهای اصلی مجموعه برخورد می‌کنیم. البته این موضوع مقداری داستان بازی را برای افرادی که سریال شبکه HBO را دنبال نمی‌کنند، پیچیده می‌کند. خشونت ابزار اصلی نویسندگان بازی در روند داستانی است. جایی که مردم تکه تکه می‌شوند، تیرها به مغز انسان نشانه می‌روند و گردن‌ها از دم شمشیر رد می‌گردند، تنها سلاخی، کشتار و بی رحمی می‌تواند شما را از چنگ دشمنان نجات دهد. حقیقتا می‌توان گفت که خشونت با Game of Thrones معنی پیدا می‌کند و مرگ به سختی توانایی تعریف هم سریال و هم بازی این مجموعه را دارد. از نظر من Telltale در این بخش با افتخار موفق به دریافت بالاترین نمره شده است.

game-of-thrones-videogame-review-3

صحنه‌های مبارزه یکی از بهترین قسمت‌های این سری را به نمایش می‌گذارد و به شخصه هیجان واقعی را هنگام انجام آن تجربه کردم زیرا در سراسر روند بازی، GoT به شما می‌آمورد که کاراکتر شما به راحتی و با یک سهلنگاری ساده می‌تواند مزه‌ی مرگ را بچشد و پس از آن عبارت “Valar Morghulis” به معنی "همه مردان باید بمیرند" بر روی تصویر نمایشگر شما نقش می‌بندد. Telltale واقعا در سبک اکشن در حال پیشرفت است. هیچکدام از کاراکترهای بازی از یک مرگ دردناک در امان نیستند و اصلا مهم نخواهد بود که چقدر در داستان بازی نقش مهمی داشته باشند.

game-of-thrones-videogame-review-5

هلاکت اجتناب‌ناپذیر

دیدن سریال Game of Thrones به عنوان یک فرد غیرفعال و بدون تاثیر در مرگ کاراکترهای محبوب یک چیز و مسئول مرگ آنها بودن در بازی این مجموعه چیز دیگری است. شخصا بعد از اینکه بازی را به اتمام رساندم تنها دو سه نفر از اعضای خانواده فورستر باقی مانده بودند. البته در نهایت بعد از به پایان رساندن چندین و چند دفعه بازی با گرفتن تصمیماتی متفاوت، حسی به شما دست می‌دهد که انگار زیاد فرقی ندارد چه تصمیمی بگیرید و داستان بازی همانطور که باید باشد پیش می‌رود.  در حقیقت اگر به کاراکترهای حاضر در بازی، سریال یا فیلم‌ها دلبسته می‌شوید، به شما توصیه می‌کنم طرف سریال یا بازی این مجموعه نروید زیرا بسیار زود احساسات ناخوشایند به شما دست خواهد داد. می‌توان به این بازی لقب Dark Souls سبک ماجراجویی را داد، تجربه‌ای ناراحت‌کننده اما هیجان‌انگیز. هدف از انجام بازی ماجراجویی این است که در قالب کاراکتر اصلی پا به دنیای آن بگذارید اما آیا شما مدت زمان و توجه زیادی را صرف انتخاب‌هایتان می‌کنید در صورتی که بدانید یک مرگ رنج‌آور تقریبا اجتناب‌ناپذیر است؟

game-of-thrones-videogame-review-4

یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی تیم سازنده‌ی بازی مطمئنا هیجان‌انگیز کردن مراحلی است که گیمر کنترل میرا فورستر را در دست دارد. در مقر پادشاهی(King's Landing) جنگی در کار نیست و برخلاف سایر مناطق، مهمانی‌ها و دورهمی‌های زیادی در جریان است اما این مهمانی‌ها سرشار از شایعه، کنایات، تهدید و قول‌های دروغین بوده که مقر پادشاهی را جزو خطرناکترین مکان‌های وستروس قرار می‌دهد. در نقش میرا عمده‌ی تصمیمات شامل گفتن یا نگفتن دروغ برای نجات دادن سایر کاراکترها، ساختن پل از دیگران برای موفقیت خود یا حمایت از منافع خانواده فورستر است. البته بخش‌هایی هم برای خشونت حاکم بر کل بازی در این قسمت در نظر گرفته شده است اما بیشتر صحنه‌ها صرف دیالوگ‌ها و روابط اجتماعی بازی می‌شود.

game-of-thrones-videogame-review-6

تاج و تخت باشکوه

در بخش گرافیک همانطور که طرفداران بازی های Telltale مطلع هستند، هیچ وقت انتظار یک گرافیک واقع گرایانه را از این بازی نباید داشت زیرا تمرکز بیشتر بر روی گرافیک هنری آن است. در جای جای بازی یک هاله‌ی آبی رنگ بر روی محیط کلی نقش بسته است و حس واقعی Game of Thrones را به گیمر منتقل می‌کند. گروه انیمیشن‌سازی و طراحی بازی به اندازه نویسنده و روایتگر آن در کار خود مهارت داشته‌اند و این را در طول انجام بازی به گیمر ثابت کرده‌اند. محیط بازی با به دست گرفتن کنترل هر کاراکتر به صورت کامل تغییر می‌کند و به سرعت حس مورد نظر را به گیمر انتقال می‌دهد. طراحی فضای بازی بسیار جذاب بوده و کاملا با شخصیت کاراکتر آن تطابق دارد.

در بخش موسیقی نیز کم و کاستی وجود ندارد و در صحنه‌های مختلف شاهد تغییر به موقع و تاثیرگذار آهنگ متن بازی هستیم. در صحنه‌ی مبارزات سرعت ریتم آهنگ بالا رفته و هیجان را به گیمر القا می‌کند. همچنین در تصمیماتی که از اهمیت بالا برخورداند باز می‌توان نقش موسیقی را پررنگ دانست زیرا اگر حواستان نباشد دستپاچه خواهید شد و احتمالا باید دوباره از اول به دیالوگ‌ها گوش کنید، البته این بار با دقت بیشتر.

game-of-thrones-videogame-review-7

.:: نتیجه‌گیری ::.

استودیوی Telltale یک بار دیگر توانست یکی از مجموعه‌های معروف را به سلاحی قدرتمند برای خود تبدیل کند و از آن در جهت موفقیت هرچه بیشتر بهره گیرد. آن دسته از افرادی که از سریال Game of Thrones لذت برده‌اند، مطمئنا بازی آن را نیز لذت‌بخش خواهند یافت. مجموعه Game of Thrones بر پایه‌ی دیالوگ‌ها و تصمیمات حساس بنا شده است و این امر یکی از تخصص‌های Telltale به حساب می‌آید پس چیز دیگری به جز یک بازی جذاب را از این استودیو انتظار نداشتیم. به عنوان یک گیمر منتظر فصل دوم بازی نشسته‌ام و می‌خواهم هر چه زودتر سرنوشت خانواده‌ی فورستر معلوم شده و شاهد مرگی دردناک برای لاد وایتهیل و چه بسا رمزی اسنو باشم. امیدوارم از مطلبی که مطالعه نمودید، نهایت لدت را برده باشید:

 

game-of-thrones-videogame-review-scor

هومن محمدزاده

مدیریت وب سایت میهن گیم

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۰ پاسخ‌ها

 1. Mahyar گفت:

  واقعا هم بازیش فوق العاده بود و هم سریالش! :-)
  بابت این نقد عالی تشکر :yes:

 2. سریالش که فوق العاده جذاب هست ولی بازیشو تا الان فرصت نشده تجربه کنم ولی به نظر می رسه ارزش داشته باشه

 3. محمد علیخانی گفت:

  تعریف سریالشو که زیاد شنیدیم ولی هیچوقت ندیدمش :دی با توجه به توضیحات به نظر میاد بازیش هم سرگرم کننده باشه. خسته نباشی

 4. دانیال نوائیان گفت:

  نقد خیلی خوب بود واقعا مرسی :yes: تنها بازی Telltale Games که بازیش نکردم ولی سریالشو دیدم در عوض :-D

 5. مهران تهرانی گفت:

  تاج و تخت فیلمش اینقدر خوب بوده که تقریبا همه دارن دنبالش میکنن یا میخوان تهیش کنن،بنظرم بازیشم ارزش بازی کردن داره.ممنون از نقد خوبتون

 6. پوریا اکرمی گفت:

  عالی بود
  بنظرم اینم باید یه باری بازی کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *